Kerküşti Höyüğü III. ve IV. tabakaları çanak çömleği
The pottery of III. and IV. levels of Kerküşti Höyük
  1. Tez No: 249188
  2. Yazar: MERAL BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ERİM ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kerküşti Höyük Mardin ili Derik ilçesi sınırları içinde Şanlıurfa - Nusaybin karayolunun kuzeyinde yer alır. Höyükteki ilk kurtarma kazıları 1981 yılında, ikinci dönem kazılar ise karayolunun genişletilmesi çalışmalarının sürdürüldüğü 2005-06 yıllarında gerçekleşmiştir. ?Kerküşti Höyüğü III. ve IV. Tabakaları Çanak Çömleği? başlıklı bu tez çalışmasında, Kerküşti Höyüğü'nün 2005-2006 sezonlarında kazılan 52Y-55Y açmalarında bulunan çanak çömleğin Kuzey Mezopotamya'daki eş zamanlı yerleşmelerle karşılaştırarak değerlendirilmesine çalışılmıştır. Öncelikle III. ve IV. tabakaların çanak çömleği ayrıntılı incelenmiş ve özelliklerine dayanarak IV. tabakanın tarihleme önerisi sunulmuştur. İkinci aşamada ise çöp çukuru niteliğindeki Habur dönemine ait III. tabakanın çanak çömleği tanıtılmıştır. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda, IV. tabaka MÖ 4. bin yılın ilk yarısına; III. tabaka MÖ 2. bin yılın ilk çeyreğine tarihlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kerküşti Höyük is located in province of Mardin, town of Derik, north of Şanlıurfa - Nusaybin highway. It is a flat mound on the west bank of a small tributary of Euphrates. Kerküşti was first excavated as a salvage project in 1981 by the Mardin Museum. The 2005-06 rescue operations took place within the limit of the road construction area. The main aim of this dissertation entitled ?The Pottery of III. and IV. levels of Kerküşti Höyük? is to define the pottery of the squares 52Y-55Y in Kerküşti Höyük by comparing them to the contemporary settlements in the Northern Mesopotamia. After the analysing of the pottery of the III. and IV. Levels in detail dating of the IV. Level is recommended. The pottery assemblege of the IV. Level is similar to the assembleges of some of the Northern Mesopotamian sites. According to their dating IV. Level dated to the second half of the fourth millenium B.C. , so called Late Chalcolithic Age. The III. Level which is only determined by the deep pits disturbing the IV. Level dated to the first quarter of the second millenium B.C. This study will especially contribute to the investigations of the 4th millenium BC in the region.