Tarihöncesi dönemde çanak çömleğin yeniden kullanımı: Sumaki Höyük ve Kerküşti Höyük üzerinden bir değerlendirme
Reuse of pottery in prehistoric period: An evaluation of Sumaki Höyük and Kerküşti Höyük
  1. Tez No: 544625
  2. Yazar: ÖZLEM GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Prehistorya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 404
Özet
Bu tez kapsamında Sumaki ve Kerküşti höyüklerinde bulunan ve biçimlendirilerek kullanıldığı düşünülen çanak çömlek parçaları incelenerek, tarihöncesi toplumlarda yeniden kullanım kavramı irdelenmeye çalışılmaktadır. Dicle'nin kollarından Garzan Nehri'ne bakan bir sırtın üzerinde bulanan Sumaki Höyük/Batman Çanak Çömlekli Neolitik Dönem'e, Fırat'ın kollarından Habur Çayı'nı besleyen Kocadere yakınlarında yer alan Kerküşti Höyük/Mardin ise Halaf Dönemi'ne tarihlenmektedir. Çanak çömlek kullanımının başladığı ve hemen akabinde yaygınlaşarak toplumsal yaşam içinde önemli bir yer tutuğu bir sürecin farklı aşamalarını yansıtan bu iki yerleşimin yanı sıra gerek dönem gerekse bölge olarak farklı bir bağlam içinde yer alan Menekşe Çatağı yerleşimine ilişkin bulgular da ek olarak tez kapsamına alınmıştır. Tekirdağ ili yakınlarında, Marmara Deniz'inin hemen kıyısında bulunan Menekşe Çatağında bulunan işlenmiş çanak çömlek parçaları ile hem örnek çeşitlemesi artırılmış, hem de farklı dönem ve bölgede yer alan bir yerleşimden gelen verilerle benzer alışkanlıkların farklı toplumlardaki yansımalarına dair değerlendirmelerin yapılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the pottery sherds found in Sumaki and Kerküşti mounds and which are thought to have been used by reprocessing are examined and the concept of re-use in prehistoric societies is studied. Sumaki Höyük/Batman which is located on a ridge overlooking the Garzan River, one of the tributaries of the Euphrates, was dated to Pottery Neolithic Period, and the Kerküşti Höyük/Mardin which is near the Kocadere which feeds the Habur River is dated to Halaf Period. In addition to these two settlements reflecting the different stages of the process in which the use of pottery started and became widespread in the immediate aftermath having an important role in social life; the findings related to the Menekşe Çatağı settlement, which have a different context both in terms of period and region, are also included in the thesis. The processed pottery samples which are dated to Iron Age found in Menekşe Çatağı which is located near the city of Tekirdağ at the shore of the Marmara Sea, are used to increase the diversity of the samples as well to make evaluations on reflection of similar habits in different societies by using data originating from a settlement from different period and region.