Kerküşti Höyük Halaf Dönemi sürtmetaş endüstrisi
The groundstone industry of Halaf Period of Kerküşti Höyük
  1. Tez No: 235173
  2. Yazar: KUBİLAY ATALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ERİM-ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Mardin İli, Derik ilçesi sınırları içinde yer alan Kerküşti Höyük Sanlıurfa/Viransehir ? Nusaybin karayolunun kuzeyinde Fırat'ın yan kollarından Kocadere'nin batı yakasında yer alır. Höyük ilk olarak 1981 yılında kazılmış, yolun genişletilmesi gündeme geldiği için 2005-2006 yıllarında Mardin Müzesi ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Arkeoloji Bölümü'nün ortaklığıyla tekrar kurtarma kazıları yapılmıştır.?Kerküşti Höyük Halaf Dönemi Sürtmetaş Endüstrisi? başlıklı tezimde Kerküşti Höyük'te 2005-2006 yıllarında ele geçen sürtmetaş endüstrisinin Halaf Dönemi'ne ait olanları tanımlanmış ve Halaf yerleşmesinin tabaka ile evrelerine göre dağılımları belirlenmiştir. Kerküşti Höyük sürtmetaş endüstrisini eş zamanlı diğer yerleşmelerle karşılaştırarak höyüğün Halaf yerleşmesinin Halaf kültürü içindeki yeri saptanmaya çalışılmıştır.Afyonkarahisar ili ve çevresinde ?haşhaş sürtme? amacıyla kullanılan taşlar üzerinden Kerküşti Höyük Halaf Dönemi sürtmetaş endüstrisindeki el taşları ve öğütme taşlarının kullanım özelliklerini anlamak amacıyla etnografik bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Kerküşti Höyük is located north of Şanlıurfa/Viranşehir ? Nusaybin highway, southwest of Derik in Mardin province. It lies on the west bank of a small tributary (Kocadere) of Euphrates. Kerküşti was first excavated as a salvage project in 1981 by the Mardin Museum. The rescue operations took place within the limit of the road construction area in the northern part of the actual highway in 2005-2006. The excavations conducted by the cooperation of the Mardin Museum and Çanakkale Onsekiz Mart University, Department of Archaeology.The thesis, ?The Ground Stone Industry of Halaf Period of Kerküşti Höyük? aims to define the ground stone assemblege of the Halaf settlement of Kerküşti Höyük by analysing the artifacts exposed in the rescue excavations of 2005-06. The spatial distribution of the artifacts is also done. Comparing the ground stone artifacts with the material of other Halaf sites enables us to understand the position of the Kerküşti Höyük in the Halaf world.An etnographical study is conducted in the Afyonkarahisar province and its vicinity where the activity of grinding opium poppy on a grinding slab with a hand stone is still in use. The aim of this research is to determine the usage of grinding slabs and hand stones in the Halaf Period.