Ebû Hanîfe'ye göre hırsızlık suçu ve cezası
Crime and penalty of theft according to Abû Hanîfah
  1. Tez No: 249214
  2. Yazar: METİN BOR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVHİT AYENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
?Ebû Hanîfe'ye Göre Hırsızlık Suçu ve Cezası? adlı tezimizde, insanlık tarihi kadar uzun bir geçmişi olan hırsızlık suçunun ve bu suça verilen cezanın İslâm ceza hukukundaki yerini ve Ebû Hanîfe'nin hırsızlık suçu ve cezasıyla ilgili görüşlerini ele aldık.Tezimiz bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Ebû Hanîfe'nin hayatına ve İslâm hukukuyla ilgili temel görüşlerine kısaca yer verip bununla birlikte, hırsızlık suçunun tarihi gelişimine değindik.Birinci bölümde, ?hırsızlık suçu ve cezasının İslâm ceza hukukundaki yeri? konusu ve İslâm hukukunda ?suç? ve ?ceza? tabirleri üzerinde durduk.İkinci bölümde, Ebû Hanîfe'nin, hırsızlık suçu ve cezası hakkındaki görüşlerini ortaya koyduk, zaman zaman karşılaştırma maksadıyla diğer İslâm hukukçularının fikirlerini de belirtmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
In the thesis called ?Crime and Penalty of Theft according to Abû Hanîfah?, we deal both with crime and penalty of theivery in the Islamic Criminal Law, and with what are the conceptions of Abû Hanîfah pertaining to these matters.Hence, the study consists of one preamble and two chapters.In the preamble, we shed, though in a general framework, light on the life of Abû Hanîfah and his basic ideas concerning Islamic Law. Furthermore, the study gives a glimpse of the nature and historical articulation of thievery and penalty for it.In the first chapter, we discuss in details ?Crime and Penalty of Theft in the Islamic Criminal Law? and define what ?crime? and ?penalty? is in Islamic Law.In the second chapter, we further to concentrate on the circumstances of crime of theft and penalty for it, in accord with the jurisprudential outlook of Abû Hanîfah. At the same time, the study aims at exploring other ideas of Islamic lawyers in a comparative manner.