Resim yapıtında 'anı' olgusu üzerine araştırma ve uygulamalar
Researches and applications on the phenomenon of 'memory' in the work of painting art
  1. Tez No: 249215
  2. Yazar: GÜLİZ BAYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ATALAY AKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
?Anı?; geçmişte yaşanan deneyimlerin, duyumların, izlenimlerin, algıların, kişinin belleğinde sakladığı, izidir. Bellek olmadan varlık olmaz, sanat olmaz; bu bağlamda, bellekte yer bulan anı, bir sanat yapıtını da şekillendiren bir olgu olarak karşımıza çıkar. Anılar resimlerde zaman zaman simgelerle varlık bulup, resim yapma sürecinde çeşitli dönüşümler geçirerek ortaya çıkarlar.Anı olgusunun resimlerdeki yansımaları, tarihsel gelişim süreci içinde sanatçının bireyselleşmesiyle belirginlik kazanmıştır. Rönesans'ta özerklik kazanmaya başlayarak, Aydınlanma Çağı ve Fransız Devrimi ile özgürleşen sanatçının; 20. yy.daki gelişmelerle birlikte bireyselliğinin en üst noktaya erişmesi sonucu, kendi iç dünyasını ifade etmeye başlayarak anılarını sıkça resimlerine aktarmış olduğu izlenir.Toplumsal anıların yanında, özellikle travmatik çocukluk anılarının, klasik ve modern resim sanatındaki yansımaları, psikolojik anlamlar taşıyan otobiyografik nitelikli yapıtların oluşumunda önemli yere sahiptir.Fotoğraf, desen gibi araçlarla belgelenen kişisel anıların tuvale aktarıldığı resimler biçim ve içerik yönüyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Remembrance is a trace, (of experiences, sensations, impressions, perceptions that had been existed in the past), which a person keeps it in the memory. If there is no memory, there is no existance or art. If there is no memory, there is no existance or art. In this context, a remembrance which takes part in the memory is also a phenomenon that forms a work of art. Memories pass on different transformations in process of painting and make their presence in paintings as symbols.The reflections of the phenomenon of memory gets clarity in the process of historical progress of art by the individualization of the artist. The artist, who had started to obtain autonomy in Reneissance and had become free by the Enlightenment and French Revolution, started to express his/her own inter world by the developments in 20th century.By the side of social memories, especially the reflections of traumatic childhood memories take important part in the formation of the autobiographical works of art.The paintings which reflected on canvas, after personal memories had documented by photographs or drawings, were analised formally and contently.