Traktörlerde hava filtresi kirliliğinin otomatik kontrolü üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 24923
  2. Yazar: ENVER YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
6. ÖZET Yağ- banyolu filtrelerin bakımları, 50-150-400 saatlik çalışmaları sonunda, peryodik olarak yapılmaktadır. Ancak traktörün çalışma şartları ile mevsim şartları filtre kirlenmesine direk etkili olmaktadır. İşlenen toprağın nem oranı, toprağın özellikleri, mevsim şartları filtrenin kirlenmesinde direk etkili olmakta ve filtre kirlenme zamanını değiştirmektedir. Kuru tip hava filtrelerinde basit yapıda mekanik otomatik kontrol sistemlerine rastlanmaktadır, ancak yağ banyolu tip hava filtrelerinde otomatik kontrol sistemine rastlanamamıştır. Bu çalışma ile yağ banyolu tip filtreler üzerinde, iki ayrı yöntem ile otomatik kontrol sistemi denenmiştir. 1. Filtre kirlenmesinden dolayı emme. manifoldunda meydana gelen vakum değişmelerinin hassas bir vakummmetre ile algılanması yöntemi. Bu yöntemde filtre kirlenmesi sonucu hava emiş hattında tozlardan dolayı bir daralma olmaktadır. Yanma odalarına giden havanın debisinde de aynı oranda bir azalma olmaktadır. Bunun sonucu olarak da emme manifoldundaki vakum değeri yükselmektedir. Hassas bir manometre yardımı ile vakum değerlerindeki değişme algılanarak alarm sistemine iletilmektedir. 2. Filtrede kullanılan yağın kirlenmesinden dolayı, yağın rengi ve vizkozitesinde meydana gelen değişikliğin ışık geçirme direncini yükseltmesi yöntemi.Filtre yağ kabı içerisine yerleştirilen bir ışık kaynağı ile bir fotodirençten oluşan devrenin çalışması, fotodirenç üzerine düşen ışık şiddetinin yoğunluğuna bağlı olarak, üzerinden geçen akımın değişmesinden yararlanılmıştır. Filtre yağı kirlendiği oranda fotodirenç üzerine düşen ışık şiddetinde bir azalma olmaktadır. Buna bağlı olarak da fotodirenç üzerinden geçen akım değerinde azalma olmaktadır. Akım değerindeki değişmeler bir elektronik devrede algılanarak otomatik ikaz devresi haline getirilmiştir. Sonuç olarak vakum esasına dayalı otomatik kontrol sistemi, kuru tip hava filtrelerinde; yağ kirliliğinin ışık geçirme direncini artırması esasına dayalı otomatik kontrol sisteminin ise, yağ banyolu tip filtrelerde daha başarılı olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca özellikle ağır şartlarda çalışan araçlarda, yağ banyolu tip filtre kulllanılması halinde enerji, iş ve motorun ekonomik ömründen kazanç sağlanacağı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The maintanence of the oil-bath type air-filters have been performed periodically at the end of 50-150-400 working hours. Howewer, the working conditions of the tractor and the conditions of the seasons affect the dirtness of the filter directly. The wetness rate of the tilled soil, the properties of the soil, and the conditions of the seasons have been affected the dirtness of the filter directly and change the time of the dirtness of the filters. In the dry-type air-filters it has been coincidet with simple structure of mechanically working automatic control system. Howewer in the oil-bath type air-filters there hasn't been coincidet with any automatic control system. With this study two different methods of automatic control system for oil-bath type air-filters have been tested. 1. Perception of the changing of the vacuum in the in take manifold by a sensitive vacuum-meter. In this method there have been heppened a reducing by the dust in the in take duct as a result of filter dirtness. There are a reduscing of flow in combustion chambers at the some rate. As a result of this, the value of vacuum has been increased. By using a sensitive manometer the changing values of vacuum has been perceptioned and then the signals send to the alarm system. 2. The method of the change in the coulor and viscosity increasing the light transmiting resistance as a result of dirtness of the oil used in the filter. 33The circuit made with the light source and a photo- resistance works with the density of light intensity and the current passed from the photo-resistance put in the filter container. According to the ratio of dirtness of the oil in the filter there have been a decreasing in the light intensity passed from the photo-resistance. The changes in the current value have been perceptioned by an electronic circuit and these changes aproised in a warning circuit. As a result; in dry type air-filters automatic control system depended an vacuum-base has been used in spike of this the automatic control system depends on the base of increasing of light intensity resistance is more succesfull for inspection of dirtness of oil-bath type air-filters. Moreover, if oil-bath type air-filters is used in vehicles work at severe conditions there will be gaining in energy, work and ecenomic life in engine. 34