Türkiye Cricetulus migratorius (Mammalia:Rodentia) alttürlerinin karyolojik analizi
  1. Tez No: 24922
  2. Yazar: NECMETTİN BACANAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH DOĞRAMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
-16- V - ÖZET Bu araştırmada Türkiye'nin değişik yörelerinden yakalanan yedi Cricetulus migratorius vernula Thomas, 1917 ve 12 Cricetulus migratorius cinerascens (Wagner, 1848) canlı örneğinin kemik iliğinden,“Colchicine- Hypotonic-Citrate ”yöntemi ile hazırlanan karyotipler ayrıntılı olarak incelenmiştir. Yapılan karyolojik analizler sonucunda (3. m. vernula' da 2n=22, Otozom- lardan beş çiftinin metasentrik, bir çiftinin submetasentrik, dört çifti nin subtelosentrik, X ve Y kromozomlarının izomorf subtelosentrik; C. m. cinerascens de 2n= 22, Otozomlardan beş çiftinin metasentrik, beş çiftinin subtelosentrik, X ve Y kromozomlarının izomorf subtelosentrik olduğu tesbit edilmiştir. İncelenen karyotipler önce kendi aralarında, sonra literatür verileri ile karşılaştırılarak morfolojik özelliklerine göre ayrılan bu iki alttürün, karyolojik özelliklerine göre de ayrıldık ları ilk defa bu çalışma ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-17- SUMMARY In this study bone marrow samples of seven Cricetulus migratorius vernula Thomas, 1917 and 12 Cricetulus mlgratorius clnerascens (Wagner, 1848) which captured from the various parts of Turkey were obtained and karyotypes were investigated is a detailed way by the method of“ Colchicine - Hypotonic - Citrate ”. According to the results of karyological analyses it has been determined that 2n=22, five pairs are metacentric, one pair is submetacentric, four pairs are subtelocentric, of the autosomes. X and Y chromosomes are isomorphic subtelosentric in C_. m. vernula and five pairs are metacentric, five pairs are subtelocentric, X and Y chromosomes are subtelocentric in C_. m. cinerascens. Karyotypes were compared with each other and literature data and it has been determined firstly this two subspecies can be discriminated karyologically such as morphologically.