Van kedisinde göz pigmentlerinin biyolojik dağılımı
- Tez No: 24924
- Danışmanlar: PROF. DR. ATAMAN GÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Bu çalışmada Van kedisinin en ilgi çekici özelliği olan göz renklerinin yanında tüy durumunun biyolojik dağılımı üzerinde durulmuştur. Bununla birlikte Van kedisinin mevcut statüsü, populasyonun durumu ve karekteristik özelliklerinin ortaya çıkarılmasının yanında, ileride yapılacak genetik çalışmalara bir ışık olması, saf formların ortaya çıkarılıp üretilmesi, yeni formların üretilip muhafaza edilmesi için bir ön çalışma olmasıda amaçlanmıştır. Van kedisi soyu tükenmekte olan bir kedidir. Yakın zamana kadar sayıları oldukça fazla olan bu kedinin, çeşitli önlemler alınmadığı takdirde kısa bir zaman sonra yanlız posterlerde görmemiz kuvvetli bir ihtimaldir. Avrupa'ya çıkarılan ilk Van kedisinin melez, kehribar gözlü ve beyaz- kırmızı renkte tüye sahip olduğu için literatürlere bu şekilde geçmesi onun yanlış tanımlanmasına neden olmuştur. Avrupa'lılar saf Van kedisini melez bir sokak kedisi olarak tanıdığı için şimdiye kadar üzerinde ciddi bir çalışma yapılmamıştır. Elde edilen sonuçlara göre kedilerin % 41.35'ini kısa-kadife tüylü kediler, % 58, 65'ni ise uzun-ipek tüylü kediler oluşturmaktadır. Kediler her iki gözü mavi, her iki gözü kehribar ve tek-göz dediğimiz bir gözü mavi, diğer gözü kehribar renkte olmak üzere üç değişik göz rengine sahiptirler. İki gözü mavi olan kediler toplam 150 kedinin % 23,99'nu teşkil eder. Bunun % 11,33'ünü kısa-kadife, % 12,66'sının ise uzun-ipek tüylü kediler oluşturmaktadır. Her iki gözü kehribar olan kediler ise, % 5,33'ü kısa- kadife ve % 7, 33'ü uzun-ipek olmak üzere toplam % 12,66'lık bir oranda ortaya çıkmaktadır. Tek-göz dediğimiz bir gözü mavi, diğer gözü kehribar olan kediler sağ ve sol gözü mavi olmasına göre iki gruba ayrılmaktadır. Tek- göz kediler tüm kedilerin % 63,33'ünü oluşturmaktadır. Sağ gözü mavi, sol gözü kehribar olan kediler toplam kedilerin % 28,66'sını, sol gözü mavi, sağ gözü kehribar olan kediler ise toplam kedilerin % 34, 66'sını teşkil etmektedirler.
Özet (Çeviri)
31 SUMMARY In this study, the biologic distrbution of eye-colours of Van. Cat, which is the most striking feature of the cat, has been investigated. In addition this study aims to shed light on some other fealutures of Van Cat such as the present case of these cats, their population, characteric features and to be a preliminary step for the forthconung genetic studies, for gouning pure breeds and their preservation. Van Cat breed is rapidly declining. Unless urgent cautions are taken, ure are likely to see them only in pictures or posters since. The first Van Cat taken to Europe was a cross-breed, amber-like eyes and white- red coloused fur, it was mis defined in litearute. On the other hand since the Europeans thought it to be a cross-breed of an ordinary kind, no serious investigation has been done on it. According to the results we obtained 41.35% of the cats had short-relvet fur, 58.65 % of from had long-silk-fur. Mey hare Turce. different types of eye-colors. 1. Both eyes are blue. 2. Both eyes are amber- like colour. 3. One eye blue and the other amber like. The last one is called odd- eye. The cats with blue eyes make up a total of 150 which means 23.99 %. of these, 11.33% of the cats hare short-velvet, 12.66 % hare long-silk fur. of The cats with amber- like eyes 5.33 % are short- velvet furred, 7.33 % are long-silk furred, The odd- eyed ones fall in two groups of according blueness or yellowness of the eye The odd- eye cats make up 63. 33 % of the whole population. The number of cats with the right eye blue and the other yellow make up 28.66 % of the total cats. With right eye yellow ard the other blue make up 34.66 % of the total.