Cumhuriyet gazetesine göre II. Dünya savaşı öncesi Türk basınında Japonya(1933 ? 1939)
Japan in Turkish press according to the the Cumhuriyet newspaper before Second World War ( 1933-1939)
  1. Tez No: 249276
  2. Yazar: SİNAN LEVENT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MERTHAN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Gazetecilik, Eastern Linguistics and Literature, Journalism
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Japon Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu tezde 1933-1939 arasında Cumhuriyet Gazetesine göre İkinci Dünya Savaşı öncesi Türk Basınında Japonya imajı ele alınacaktır. Trajik atom bombası olayı ile sonlanan İkinci Dünya Savaşına Japonya'nın hangi süreçlerden geçerek girdiğini görmenin de mümkün olacağı bu çalışmada, yukarıda belirttiğimiz yıllar arasındaki Cumhuriyet Gazetesi birinci el kaynak olarak kullanılmış, Modern Japon tarihi ile ilgili yerli ve yabancı eserlerden de ikinci el kaynak olarak faydalanılmıştır.Bizi bu çalışmaya iten, dönemin Türk basınının Emperyalist Japonya'yı Türk kamuoyuna ne yönde yansıttığına ve buna parelel olarak kamuoyunda oluşan Japonya imajınına olan meraktır. Bu tezde daha ziyade Cumhuriyet Gazetesi'ndeki Japonya ve Japonlara dair kaleme alınan makaleler incelenmiştir. Bunun yanı sıra, normal haber içeriğindeki yazılar da ele alınmıştır. Analizlerimiz sonucunda, 1930'lu yıllardaki Cumhuriyet Gazetesi'nde Pan-Asyacı Japonya'ya karşı zıt yönde iki eğilim söz konusudur. Buna göre,1) Turancı ve Pan-Türkçü olarak da niteleyebileceğimiz Togay ve Ağaoğlu gibi kökleri dış Türklere bağlı yazarlar, Japonya'nın bölgedeki siyasetini destekleyen yaklaşımlar ortaya koyarken,2)Yunus Nadi gibi eskiden İttihatçı ve Cumhuriyet döneminde Kemalist çizgideki yazarlar ise, emperyalist Japonya'yı zaman zaman sert bir üslupla eleştirmekten geri kalmamıştır.Bunun yanı sıra, Abidin Daver, Nadir Nadi, Peyami Safa gibi yazarlar ise, tarafsız bir yol izleyerek olayları kesin hükümler vermeden değerlendirme yoluna gitmişlerdir. Ayrıca Cumhuriyet Gazetesinde Avrupa ve Amerika'daki dergi-gazetelerden alıntılanan ve dönemin dünya basını-siyasetinde önemli yerleri olan yabancı yazarlarla politikacıların da makalelerine yer verilmiştir. Söz konusu yazılar, özellikle dış basının kendi kamuoyunda oluşturmaya çalıştığı Japonya imajı hakkında, Türk halkının fikir sahibi olmasını sağlaması bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The image of imperialist Japan in Turkish print media over The Cumhuriyet Daily Newspaper in 1930s just before The Second World War is discussed in this thesis. Readers also can see the process of how Japan get into the horrible war which result in atomic bomb. The Cumhuriyet Daily Newspaper is used as an archive source, furthermore utilized previously written sources, related to Japanese history of era between two world wars.What evokes me to study on this subject is the concern to in what way Turkish print media reflect Imperialist Japan to Turkish people and consequently how Turkish public see Imperialist Japan.I mainly study on related columns of the newspaper, plus analyse relevant news also to see to what extent The Cumhuriyet, one of the biggest newspaper company in terms of circulation rate in those years, consider Japan as one of The Powers and reserve his pages to him.As a result of our analysis on The Cumhuriyet, there are two approaches to Pan Asiatic Japan in 1930s:1-) Pan-Turkist columnists, such as Muharrem Feyzi Togay, Ahmed Ağaoğlu, try to reflect Japan as a country whose imperialism is different from the other western invading ones and justify Japanese aggressive acts to the other Far eastern countries.2-)Columnists, like Yunus Nadi who is reformist, Kemalist and against monarchic system as in Ottoman Empire, criticize Japan and his invading movements in Eastern Asia in a strict way and step up for the countries such as China, Korea who get attacked by Japan.There is another type of columnist on the same newpapers which can be said impartial such as Abidin Daver, Peyami Safa e.t.c. . Those neither critices nor support the Japanese imperialistic policy at that period. All they try to do is just to reflect incidents as it is or give some information about Japanese society and army.On The Cumhuriyet, columns from the press abroad are also quoted sometimes which can enable Turkish media and people have an idea about how the other countries? mass media see Japanese imperialism and image that they try to give their public.