Cumhuriyet ve Tan gazetelerine göre Türk - Alman ilişkileri: 1933 - 1945
Turkisch and German affairs according to the newspapers Cumhuriyet and Tan: 1933 - 1945
- Tez No: 405718
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EKİNCİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez çalışmasında; 1933-1945 yılları arasındaki Türk-Alman ilişkileri Cumhuriyet ve Tan gazetelerine göre ele alınmıştır. II. Dünya Savaşı başlamadan önce ve II. Dünya Savaşı süresince iki ülke arasında cereyan eden ilişkiler incelenmiştir. İdeolojik olarak birbirinin zıttı olan Cumhuriyet ve Tan gazeteleri söz konusu Türk-Alman ilişkileri olduğunda Türk Hükümeti'nin politikasına paralel yayın yapmışlardır. Ancak ikisinin de ideolojik duruşu farklı ve birbirine karşıttır. Cumhuriyet gazetesi Nazizm, Tan gazetesi ise Komünizm fikrini sempatiyle karşılayan yayın politikasına sahiptir. Cumhuriyet ve Tan gazeteleri II. Dünya Savaşı öncesi ve II. Dünya Savaşı sırasında birbirlerinin karşıtları olsalar da Türkiye'nin menfaatlerinde birleşmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkish-German affairs between the years of 1933 and 1945 is addressed according to the newspapers Cumhuriyet and Tan. You will find how the affairs between these two countries were handled before and during the World War 2. Cumhuriyet and Tan newspapers, which had totally opposite ideological views, defended the Turkish Government's political views when it came to the Turkish and German affairs. However, their way of expressing the ideas on this particular subject was still opposite to each other. Cumhuriyet supported Nasism while Tan supported communism. Although, these two newspapers had reciprocal views, they united together for the benefit of Turkey before and during the World War 2.