Türk romanının ütopik metinlerinde kadın ve aile
Woman and family from the utopian texts of Turkish novels
  1. Tez No: 249275
  2. Yazar: FİRDEVS CANBAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışmada, Türk romanının ütopik metinlerinde kadın ve ailenin nasıl ele alındığı tartışılmıştır. Tezde yirmi dört roman incelenmiştir. Birinci bölümde ütopya konusunda gerekli asgari bilgi verilmiş ve kuramsal çerçeve çizilmiştir. Ütopya ve karşı-ütopya kavramlarının tartışılmasının ardından edebî bir tür olarak ütopyalardan bahsedilmiştir. Bir sonraki alt başlıkta dünya edebiyatında ütopyanın yerine bakılmış ve ütopyanın dinle ilişkisi incelenmiştir. Ardından ütopya ve karşı-ütopya arasındaki zorunlu ilişkiye değinilmiştir. Bölümün son iki başlığında ise ütopyalarda kadın ve ailenin genel olarak nasıl ele alındığı ve Türk edebiyatında ütopya geleneği tartışılmıştır.İkinci bölümde, romanlarda ?kadın?ın nasıl ele alındığı incelenmiştir. Bu bölümde ?ideal? kadının nasıl tanımlandığı, kadının eğitim-öğretim durumu, çalışma hayatındaki yeri ve kendisine uygun görülen meslekler, kadının siyaset ile ilişkisi üzerinde durulmuştur. Kadının cinsel kimliğinin nasıl ele alındığı ve ütopyalarda aşk karşısındaki tutumu, daha sonraki alt başlıkların konusudur. Kadın-erkek eşitsizliği, evlilik öncesi kadın-erkek ilişkileri ve evlilik hakkındaki görüşler yine iki farklı alt başlık altında incelenmiştir. Son olarak kadının toplumsal konumu ve gündelik hayatın içinde kadın konusunda romanlardaki örneklere değinilmiştir.Üçüncü bölümünde genel olarak ütopyalarda aile konusu ele alınmıştır. Bu ana başlık altında aile ve akrabalık ilişkileri, evlilik ve karı-koca ilişkileri, çocukların yetiştirilmesi ve eğitimi ile anne-baba ve çocuk ilişkileri dört alt başlıkta incelenmiştir. Kadının toplumsal hayatta değişen rolleri aileyi direkt etkilemektedir. Bu tezde ele alınan ilk romandan son romana kadar Türkiye'de kadının konumu ve aile kurumunun toplumdaki algısı konusundaki değişiklikleri izlemek mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was discussed that how woman and family from the utopian texts of Turkish novels are addressed. Twenty-four novels were examined in the thesis. Utopias were mentioned as a sort of literary after discussion of the concept of utopia and counter-utopia. The place of utopias in the world literature and relationship of utopias with religion was examined in the next sub-headline. Then, the required relationship between utopia and counter-utopia was addressed. In the last two titles of the section, the woman and family in the utopias in general be addressed and the utopia tradition in Turkish literature were discussed.In the second section, it was investigated that how“Woman”in the novels be addressed. In this section, how“ideal”woman described, women's educational status, work life and its proper place in the profession, women focused on relations with politics, are emphasized. Women's sexual identity to be addressed and the attitudes in the face of love in utopia, is further sub-titles. Gender inequality, gender relations before marriage and marriage for their views under the two different sub-topics were examined. Finally the woman's social position and daily life examples of women in the novels are addressedIn the third section generally, family in utopias are debated. Under this main heading, family and kinship relations, marriage and the wife-husband relations, training and education of children with the mother-father and child relationship was examined in four sub-headings.