Türkiyede eski eser kaçakçılığının önlenmesinde ortaya çıkan sorunlar
Issues arising in preventing the smuggling of historical artifacts in turkey
  1. Tez No: 249290
  2. Yazar: ZAFER AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Kamu Yönetimi, Archeology, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Tarihi çağlardan yaşadığımız yüzyıla ulaşabilen ve ülkelerin kültürel kimliğinin oluşumuna katkıda bulunan kültür ve tabiat varlıkları, gelecek nesillere bırakabilecek en büyük mirastır. Bir çok uygarlığın yaşadığı Türkiye'nin sahip olduğu zengin kültürel miras, sosyal ve ekonomik nedenler ile izinsiz şekilde çıkarılıp yasadışı yollarla yurtiçinde veya yurtdışına kazanç sağlamak amacıyla kaçırılmaktadır.Eski eserlerin üretilmeyen meta oluşu, ticari kârlılığı, gelişmiş ülkelerde bulunan müzelerin ve koleksiyoncuların yüksek satın alma gücü, kaçakçılığı önlemeye çalışan kamu kuruluşları arasında yeterli koordinasyonunun sağlanamaması ve toplumda yaşayan fertlerdeki kültür bilincinin istenilen seviyede olmaması eski eser kaçakçılığının artmasına neden olmuştur.Suçun önlenmesine yönelik geçen 150 yıllık süreç içinde yapılan ulusal ve uluslararası hukuki ve idari düzenlemeler olumlu sonuçlar vermiş olmasına rağmen bazı yetersizlikleri nedeniyle kaynak ülke durumunda Türkiye'de eski eser kaçakçılığı yapılmaktadır.Eski eser kaçakçılığının önlenmesinde ortaya çıkan sorunlara devlet, toplum ve vatandaş arasında kurulan iletişimin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi ile çözüm bulunacaktır. Çözümün herkes tarafından kabul edilebilir, politize edilmemiş evrensel değerleri içeren kültür politikalarının uygulanması ile mümkün olacaktır. Sosyal ve ekonomik problemleri çözülen, kültür bilinci olgusunu ve hukuki normlara saygılı olmayı günlük hayatında uygulayabilen bireylerin yaşadığı toplumların meydana getirdiği ulusların suçun önlenmesinde etkin rol oynayacağı gerçeği unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Cultural and natural entities left from the ancient ages to the century that we live in and contribute to the formation of a country?s cultural identity are the biggest heritage that can be left to the next generations. As the cradle of civilizations, Turkey has a rich cultural heritage that has been smuggled within the country and abroad to make profit for social and economic reasons.The historical artifacts? being non-producible objects and having a commercial profitability; the collectors? higher purchasing power in the developed countries; the lack of coordination among institutions against smuggling and inadequate level of cultural consciousness of the individuals living in the society caused an increase in smuggling in historical artifacts.Though in the past 150 years, national and international legal and administrative regulations to prevent crime have been successful, due to the lacks of these regulations, in Turkey as a source country, smuggling in historical artifact still continues.The problems encountered during the prevention of smuggling in historical artifacts can be solved by improving and strengthening the current communication among government, society and citizens. The solution can only be possible by implementing cultural policies including universal values which are acceptable for everybody and which are not politicized. One should always remember that nations, formed by societies in which individuals can integrate the legal norms and cultural consciousness into their daily life, will play an effective role in preventing crime.