İslam Hukukunda hüküm çıkarma yöntemleriyle sosyal değişim arasındaki ilişki
The presence of relation between methods of istinbat in Islamic Jurisprudence and social change,
  1. Tez No: 249291
  2. Yazar: ŞİRİN GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 362
Özet
Sosyal değişim tarih boyunca bütün toplumların tecrübe ettiği bir olgudur. Bununla birlikte değişme karşısında sosyal düzenin istikrarını temin edecek bir kurallar topluluğuna da ihtiyaç duyulur. Hukuk gibi dinde toplumda istikrarın ve sağlıklı değişimin öncelikli kaynağıdırİslam hukuku insan toplumlarının realiteleriyle yakından ilgilidir. Zamanımızın hızlı ve geniş çaplı sosyal değişim ortamında bir müçtehidin biyolojik, bilimsel, sosyolojik ve ekonomik vs. verileri bilmesi gerektiğide şüphe yoktur. İçtihad sadece teorik bir süreç değildir. İslam Hukuk Usulünde en başından beri hüküm çıkarma yöntemleri ile sosyal değişim olgusu arasında var olan ilişki unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Social change is a case exqperienced by all societies throughout history. However, a collection of rules that ensure the stability of social order against change is also needed. Religion, as well as the Law, is the prior source of stability and healthy change in community.Islamic Jurisprudence closely concerned with the realities of human community . In the case of the fast and wide social change circustamces of our time there is no doubt it is necessary for the mujtahid to have been furnished with biological, scientific, sociological, economical knowledge etc.,. İjtihad is not a teoritical progress merely. The presence of relation, from the begining, between methods of istinbat in Islamic jurisprudence and social change, it should not be forgotten.