Sabri Fehmi Ülgener'in iktisadi- felsefi anlayışı
The economic and philosophical understanding of Sabri Fehmi Ülgener
  1. Tez No: 249310
  2. Yazar: ERGÜN DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Felsefe, Economics, Philosophy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Hazırlanmış olan bu yüksek lisans tezi; Türk felsefe ve iktisat düşünce hayatında önemli bir yere sahip olan ünlü düşünür, hukukçu, felsefeci ve iktisatçı olan Sabri Fehmi ÜLGENER'in iktisadi ve felsefi anlayışı ile ilgili olarak hazırlanmıştır. Bu tez hazırlanırken öncelikle Sabri Fehmi ÜLGENER'in eserlerinden yararlanılmıştır. Bunun yanında Türk akademik hayatında ve yazın dünyasında hazırlanmış olan eserlerden yararlanılmıştır. Bu çalışmamız 6 bölümden oluşmaktadır. Ülgener'in hayatı ve eserleri hakkında kısaca bilgi verildikten sonra, çalışmanın amacı ve yöntemden bahsedilmiştir. Daha sonra birinci bölüme geçilmiştir.Birinci bölüm, Sabri ÜLGENER üzerinde önemli etkilere sahip olan Max WEBER ve ÜLGENER bahsine ayrılmıştır.İkinci bölümde; ÜLGENER'in çalışmalarında sıklıkla kullandığı ve önem atfettiği kavramlara yer verilmiştir. Bunların arasında iktisat ahlakı ve ortaçağlaşma önemli bir yere sahiptir.Üçüncü bölümde; ÜLGENER'in düşünce çerçevesinden yola çıkarak gerilemenin temel sebepleri üzerinde durulmuş ve uzun uzadıya analizler yapılmıştır. Bu bölümde dikkati çeken başlıklar ise; ortaçağ ahlakı, ortaçağ iktisat ahlakı ve ortaçağdan çözülme devri iktisat devrine geçiş sayılabilir.Sonraki bölümde; çözülme devri ve tasavvuf ilişkisi ele alınmaktadır. Burada ise ÜLGENER'e göre tasavvufun ne anlama geldiği ve tasavvufun zaman içinde (ÜLGENER'e göre) nasıl bir değişim geçirdiği anlatılmaya çalışılmaktadır.Beşinci bölüme gelince başta da belirtildiği gibi, ÜLGENER için önem arz eden şahsiyetlerin başında yer alan Max WEBER'in bu aktarılan konular hakkındaki düşünceleri verilmeye çalışılmıştır.Son bölümde ise Sabri ÜLGENER'in Max WEBER'e yönelik eleştirileri yer almaktadır.En sonunda ise tüm çalışmanın bir değerlendirmesi ve bir eleştiri yapılmıştır. Ek olarak bazı temennilerde bulunulmuş ve eksik bulunduğu varsayılan yönler zikredilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is prepared, the economic and philosophical understanding of Sabri Fehmi ÜLGENER, famous philosopher, jurist and have an important place in intellektual life of Turkey. Work of preparing this thesis, first Sabri Fehmi ÜGENER?s works, like book and others, have been used. Besides Turkey, type in the world of academic life and was prepared to take advantage of the work. Our work consists of 6 chapters of this. About the life and works of ÜLGENER after briefly, and methods of study is mentioned. Then the first section was adopted.The first section divided into, Max WEBER ,which has a significant impact on Sabri ÜLGENER, and ÜLGENER bet.In the second section some notion have palced ; Ülgener often used in the work of the concept and attaches the importance to. Among them, ethics of economics and middle age like has an important place.In the third section; ÜLGENER set out in the framework of thinking focuses on the major causes of decline and analysis were carried out at length. In this chapter headings are striking; medieval morality, ethics and economics medieval medieval thaw cycle the transition to economic cycles can be considered.İn the next section; relations thaw cycle and mysticism are discussed. Here, the mean of mysticism according to the Ülgener and how change the mysticism in the time (according to Ülgener) will be explained.As noted at the beginning, when it comes to the fifth section, the figures at the beginning of great importance for ÜLGENER located about Max Weber's thoughts about this imported were trying to give.In the last chapter the criticism of Max Weber given by Sabri ÜLGENER is located.In the end an assessment and a review of the entire work has been done. In addition, some wish were made and missing direction have been mentioned.