Sabri Fehmi Ülgener'in ekonomi politik anlayışı ve Türk düşüncesine katkıları
Economic politics perception of Sabri Fehmi Ülgener and his contributions to Turkish ideology/phlisophy/thought
  1. Tez No: 234496
  2. Yazar: LÜTFÜ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Sabri Fehmi Ülgener'in Ekonomi Politik Anlayışı Ve Türk Düşüncesine Katkıları, Yüksel Lisans Tezi, Ankara, 2008İktisat, İktisat Ahlakı, İktisat Zihniyeti, İktisat ve Din gibi kavramların çok yaygın olarak bir arada kullanılmadığı bir dönemde yaşıyoruz. Günümüz ekonomi verilerine bu kavramlar penceresinden bakarak ülkemiz ve insanlık açısında çok farklı kazanımlar elde edebiliriz.Türkiye'de bu kavramları Türk dünyamıza kazandıran ve bu konuda bize kaynak olabilecek nitelikte eserler bırakan Sabri Fehmi ÜLGENER olmuştur. Ülgener, İktisat teorisinin insan-madde ilişkisine sıkışan açıklamaya dayalı yöntemi yerine, somut olgular karşısında, insan-insan ilişkisine yönelmenin daha sağlıklı sonuçlar elde edileceğini göstermektedir. Bu yaklaşım tarzı ile Türkiye Cumhuriyetinin nereye gideceğinden çok nereden geldiğinin daha önemli olduğunu, insan karşısında insanı farklı cephelerden kuşatarak, her birinin toplum üzerindeki tesirlerini incelerken dinin yapısal özerkliğini ve onun politik toplum, ekonomi ve kuramsal dünyadaki yaptırım gücünü eserlerinde bize aktarmaktadır.Bu çalışma ile günümüz iktisadi gelişmelerine farklı bir perspektiften bakmanın, Türkiye'nin kronikleşmiş ekonomik sorunlarının gerçek nedenlerini görmekle birlikte bu güne kadar yapılan hataların arka planındaki zihniyet yaklaşımının ne kadar hatalı olduğunu ortaya koymaktadır. Toplumsal dinamikleri göz ardı ederek, yerli olmayan ithal programlar ile sürdürülebilir bir gelişen/büyüyen ekonominin mümkün olamayacağını göstermektedir.Ancak toplumun örf ve adetleri, tarihsel geçmişi, ahlaki yapısı, dinamikleri, zihniyeti vb. unsurları göz önünde bulundurarak kalıcı bir çözüme ulaşılabilir
Özet (Çeviri)
Economic Politics Perception of SFÜ and his Contributions to Turkish Ideology/Phlisophy/Thought, Master Thesis, Ankara, 2008Economics, ethics of economics, mentality of economics, economics and religion are the terms of rare use of the current era. Attainments of various gains are possible for Turkey and humanity in general if the outputs of present economics are looked over in the light of the terms mentioned.These terms are introduced to Turkish philosophy by SFÜ and he has been the unique reference on the subject through the unequaled works which he bequeathed to us. Ülgener proved that, rather than the method of economic theory restricted within the explanation on the basis of human-matter basis, an inclination towards human-human interaction would definitely lead to far saner results in the presence of concrete facts. With that perception, he suggests that the origin of Republic of Turkey is of greater significance than its destination. While scrutinizing human in various aspects in his interactions and researching their effects on society, he depicts structural autonomy of religion, its compulsive power on political society, economics and theoretical world in his works.This study, by perceiving the current economic developments from a different point of view, exhibits the basic reasons of chronicle economic problems of Turkey and how defected the mentality behind the mistakes committed is. It also suggests the improbability of a sustainable economic development through imported programs when added up with ignoring the social dynamics. Long lasting solutions are only attainable by taking such virtues as the traditions and customs of society, its history, moral structure, dynamics, and mentality into consideration.