Nâsih ve Mensûh Ayetlerin tarih içerisindeki yorumu (Şah Veliyyullah Ed-Dihlevî Tasnifi Çerçevesinde)
The Understanding of Nâsikh ve Mensûkh Verses in the history of tafsir (within the Preferences of Shah Waliullah al Dahlawi)
- Tez No: 249328
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM SERİNSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Araştırmamız müfessirlerin ayetleri yorumlamadaki tutumlarına etki eden nesh anlayışının tarih içerisinde incelemesidir.Araştırmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi ve yöntemi hakkındaki bilgilerin yanı sıra nesh kavramı ve Şah Veliyyullah Ed-Dihlevî'nin hayatı hakkında bilgi verdik. Mensûh ayetlerin tasnifleri hakkında bilgiler verdikten sonra Suyûti ve Şah Veliyyullah Ed-Dihlevî'ye ait ayet tasniflerini inceledik. Şah Veliyyullah Ed-Dihlevî'nin mensûh dediği 5 ayet hakkında Taberî, İbn Ebi Hâtim, Kurtubî ve Âlûsî'nin tefsirlerindeki görüşleri ele aldık. Müfessirlerin neshi algılama biçimleri ayetlerin yorumlanmasında etkili olmaktadır. Mensûh olduğu söylenen ayetlerin büyük çoğunluğu hükmü kaldırılmış anlamı taşımamaktadır. Çalışmamızın ekler kısmında Şah Veliyyullah Ed-Dihlevî'ye ait el-Fevzü'l-Kebir fî Usûlü't-Tefsir kitabının nesh hakkındaki bölümü yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is an analysis on the theory of naskh (abrogation) which is effective to the interpreter?s undestanding throughout the history of Tafsir.This thesis consists of introduction and two chapters.In the introduction we put forward information about the subject, aim, importance and method of the study. We also gave information on the concept of naskh (abrogation) and the life of Shah Valiyyullah ed-Dihlevî in the introduction.Firstly we studied the classification of mensukh verses and then we comparatively examined Suyûti?s and Shah Valiyyullah ed-Dihlevî?s classifications. We discussed Shah Valiyyullah ed-Dihlevî?s classifications through the opinions in the history of Tafsir on the basis of Taberî, İbn Ebi Hâtim, Kurtubî and Âlûsî. The interpreters? perception of naskh (abrogation) is effective on their understandings of verses. Most of the mensukh verses mean as abrogated ones.The chapter of naskh (abrogation) in the Shah Valiyyullah ed-Dihlevî?s el-Fevzu?l-kabîr fî usûlu?t-tafsîr is given in the appendix.