Türkiye ekonomisinde KOBİ'ler ve Avrupa Birliğine uyumları
Small and medium businesses in Turkish economy and their harmony to Europe Union
- Tez No: 249338
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
?Türkiye Ekonomisi'nde KOB İ'ler ve Avrupa Birli ği'ne Uyumları? konulu tezimizi üç bölümde ele ald ık. Birinci bölümde, KOB İ'lerin tan ımını yapt ıktan sonra, KOB İ'lerin Türkiye Ekonomisi'ndeki yeri ve önemini detayları ile anlatmaya çalıştık. İkinci bölümde, Türkiye'deki KOB İ'lerin Avrupa Birli ği KOB İ politikalar ına ve şartlarına uyumları incelenmiştir. Bu bölümün sonunda Türkiye ve Avrupa Birliği'ndeki KOBİ'ler arasında bir karşılaştırma yapılmış ve bu çalışmanın sonuçları çıkartılmıştır. Üçüncü ve son bölümde, ikinci bölümdeki bilgiler ışığında, KOB İ'lerin sorunlar ı araştırıldı ve Türkiye'nin Avrupa Birli ği uyum sürecinde özellikle KOB İ'ler aç ısından yapmas ı gerekenler anlatılmaya çalışıldı. Son olarak, tezimizin bu kısmında, yukarda belirtilen üç bölüm üzerine bir genel değerlendirme yapılarak, sonuç kısmı yazılmıştır. Anahtar Kelimeler : 1-Kobi 2-Avrupa Birliği 3-Türkiye Ekonomisi 4-Avrupa Birliği Projeleri 5-Kobi Sorunları
Özet (Çeviri)
We study our thesis which subject is ?Small and Medium Businesses in Turkish Economy and their harmony to Europe Union? on three section. First of all, we define Small and Medium Businesses on first section.Than, we mention importance of Small and Medium Businesses in Turkish Economy. We study harmony of Turkish Small and Medium Businesses to Europe Union Small and Medium Businesses? politics and conditions on second section. At the end of this section, we compare Turkish and Europe Union Small and Medium Businesses. We research problems of Small and Medium Businesses on the third and last section.So we explain, what Turkey must do. Finally, we evaluate our thesis. Keywords : 1-Small and medium Businesses 2-Eourpe Union 3-Turkish Economy 4-Europe Union projects 5-Problems of Small and Medium Businesses