Çevre-sağlık ilişkisi ekseninde tıbbi atık yönetimi
The medical waste management in the origin of environment health relationship
  1. Tez No: 249339
  2. Yazar: DEMET DOĞAN CANSARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT NAMIK ÇOBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çevre Mühendisliği, Public Administration, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tezde çevre sağlığı ile tıbbi atık ilişkisi kurularak, sürdürülebilir bir tıbbi atık yönetimi oluşturulması ile ilgili sorunlar incelenmektedir. Çalışma çevre sağlığı, tıbbi atıkların çevre sağlığına olan etkileri ve sürdürülebilir bir tıbbi atık yönetiminin oluşturulması olarak üç boyutta ele alınmıştır. Tezde sürdürülebilirlik tartışması ekseninde tıbbi atık- çevre sağlığı ilişkisini araştırmak, tıbbi atık yönetimin uygulamalarının yetersiz olduğunu ve çevre sağlığı konularına daha fazla özen gösterilmesi gerektiğini vurgulamak amaçlanmıştır.?Çevre-Sağlık İlişkisi Ekseninde Tıbbi Atık Yönetimi? başlıklı bu çalışma giriş ve sonuç bölümleri dışında üç ana bölümden oluşmaktadır. Tezin giriş bölümünde, tezin konusu ve önemi, varsayımları ve amaçlarına yer verilmiştir.Birinci ve ikinci bölümlerde, çalışmanın kuramsal temelini oluşturan konular irdelenmeye çalışılmıştır.Birinci bölümde, çevre, çevre kirliliği, çevre hakkı kavramlarının sağlıkla olan ilişkisi incelenerek çevre-sağlık ilişkisi kurulmaya çalışılmıştır. Ayrıca çevre sağlığı ve halk sağlığı kavramları, ilkeleri ve Türkiye'nin çevre sağlığı örgütlenmesi incelenmiştir.İkinci bölümde, tıbbi atık kavramının tanımı, sınıflandırılması, kaynakları, üretimi, ortadan kaldırılma yöntemleri incelenerek tıbbi atıkların çevre ve halk sağlığı üzerine olan etkileri irdelenmeye çalışılmıştır. Yine bu bölümde, sürdürülebilirlik kavramı, sürdürülebilir kalkınma ilkeleri, sürdürülebilir kalkınma ile çevre-sağlık ve tıbbi atıklar arasındaki etkileşim incelenmiştir. Ayrıca tıbbi atıklarla ilgili ülkemizdeki mevcut hukuki düzenlemelere yer verilmiş, dünya tıbbi atık mevzuatından da örnekler verilerek konu somutlaştırılmaya çalışılmıştır.Üçüncü bölümde ise, Kırıkkale Devlet Hastanesi çalışanlarının tıbbi atıklar konusunda bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi ve sorunların saptanmasına yönelik bir alan araştırması yapılmıştır. Alan araştırması kapsamında hazırlanan anket soruları Kırıkkale Devlet Hastanesi'nde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study, named ?Medical Waste Management Around Environment- Health Relationship? is composed of three basic chapters other than introduction and solution chapters.At the first and second chapters, the subjects composing the academic base of the study are tired to be examined.At the first chapter, through analyzing the relationship of health between the concepts of environment, environment pollution and environment health, health- environment relation is tried to be established.Second chapter includes definition of the medical waste; its classification, sources, production and abolition methods. These issues are analyzed and medical wastes? effects on public health and environment are tried to be examined. This chapter also mentions about the concept of sustainability, sustainable development principles and the interaction between environment-health and medical waste. Moreover, the legal arrangements existing in our country about medical wastes are referred and the matter is tried to be concreted with examples which are taken from world medical waste regulations.At the third chapter, a field research which analyzed the Kırıkkale Public Hospital staff?s knowledge, attitudes and behaviors on medical waste was made. This field research was also made for determining the problems about medical waste. At the scope of research prepared survey questions were applied at the Kırıkkale Public Hospital.