Gothic behind the locked dooranalysis of gothic elements in 'Bayan Holmes'ün Yatak Odası'
Bayan Holmes'ün Yatak Odası (Feature film screenplay)
- Tez No: 249337
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAYA ÖZKARACALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Gotiği bir film janrı olarak adlandırmak zordur fakat Gotik imgelemle ve anlayışla bir filmin Gotik öğelerini belirlemek mümkündür. Bu öğeleri belirleyebilmek için mekana (Gotik atmosferi yaratan), karakterlere (kadın ve erkek görevleri) ve hikayeye (korkutucu, ölüm ile yaşamın belirsizliği) bakmak gerekir. Senaryom ?Bayan Holmes'ün Yatak Odası? bu Gotik öğeleri kadın ve erkek görevleri, aristokrasinin zayıf üzerindeki hakimiyeti ve Dişi Gotik okumalarıyla belirlemeye uygundur. Metinde kadın ve erkek rollerini değiştirdim fakat Vampir Mitinin içeriğine kadar varan genel örnekleriyle birlikte aynı sonuçlara ulaştım
Özet (Çeviri)
Analysis of Gothic elements in the feature film script written by me. Gothic is hard to define as a genre by its own but it is possible to determine theelements of a film within Gothic understanding and Gothic imagery. In order todetermine these elements, it is needed to look at the setting (that creates the Gothicatmosphere), characters (female and male duties) and plot (that contains terrifying,unfixed life and death matters).My film ?Bayan Holmes?ün Yatak Odası? is suitable to determine the Gothicelements with the readings of female and male duties, aristocrasy?s power uponweak and female Gothic. I exchanged the roles of male and female within the textbut it still resulted with the same conclusions with the most common examples ofthis Gothic form even with the contexts of Vampire Myth