Hıristiyanlıkta kongregasyonalist akımın ortaya çıkışı ve görüşleri
The emergence and views of congregationalist movement in christianity
  1. Tez No: 249353
  2. Yazar: HÜSEYİN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HİKMET EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Tarih, Religion, Philosophy, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Kongregasyonalizm, kilise düzen ve disiplininde Kutsal Kitap'ı şaşmaz, yanılmaz, tek rehber kabul eden bir kilise idare sistemidir. Kongregasyonalist kiliseler, her bir cemaatin bağımsız ve özerk bir şekilde kendi meselelerini yürüttüğü, Kongregasyonalist Kilise yönetim şeklini uygulayan Protestan Hıristiyan kiliselerdir. Bu kiliseler; Tanrı'ya ibadet, dini törenleri yerine getirmek, yoldan çıkmış ve bozulmuş üyeleri terbiye etmek ve gerekli görevlileri seçmek için yetkili kılınmış; kendine özgü işleri yapma otoritesine ve yetkisine sahip olarak herhangi bir harici kişi veya kurulun kontrolünden bağımsız bir şekilde kendi istekleri ile bir araya gelmiş; Hıristiyan olduklarını da alenen ilan etmiş Hıristiyanların cemaati (birliği, topluluğu, kongregasyonu)dir. Birçok Kongregasyonalist kilise, kökenlerinin en sade şekliyle Kongreasyonal (Apostolik) kiliselere dayandığını iddia etmekle birlikte, bu akım Robert Browne tarafından 1592 yılında yayınlanan birlik teorisine dayalı bir yönetim şeklini benimseyen bir Protestan akım türüdür. Onlar, İngiltere Kilisesi'nin Püriten reformasyonu sürecinde ayrılıkçı dini hareketten ortaya çıkmıştır. Büyük Britanya'da, ilk Kongregasyonalistler diğer akımlardan ayırt edilmek için Ayrılıkçılar (Separatists) veya Bağımsızlar (Independents) olarak isimlendirilmiştir. Ayrıca Kongregasyonalist Kilise'de ihtiyarlar ve diyakozlar olmak üzere iki tip kilise görevlisi vardır.
Özet (Çeviri)
Congregationalism is that system of church government, in which the Scriptures are recognized as the only infallible guide respecting church order and discipline. Congregational churches are Protestant Christian churches practicing Congregationalist Church governance, in which each congregation independently and autonomously runs its own affairs. These churshes are companies, or congregations, of professed Christians, who, having voluntarily covenanted and as sociated together to worship God and to celebrate religious ordinances, are authorized to elect necessary officers, to discipline offending members, and to act, authoritatively and conclusively, upon all appropriate business, independently of the control of any person or persons whatsoever. Many Congregational churches claim their descent from the original Congregational (Apostolic) churches, a family of Protestant denominations formed on a theory of union published by the theologian Robert Browne in 1592. They arose from the Nonconformist religious movement in England during the Puritan reformation of the Church of England. In Great Britain, the early Congregationalists were called Separatists or Independents to distinguish themselves from the other denominations. And also, there are two kinds of church officers in the Congregational Church: Elders and deacons.