Hıristiyanlıkta asli günah inancı
The Belief in original sin in Christianity
- Tez No: 188706
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET GÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
FELSEFE VE D N B L MLER ANAB L M DALID NLER TAR H B L M DALIHIR ST YANLIKTA ASLÃ GÜNAH NANCIEmine ATAY (YILMAZ)(Yüksek Lisans Tezi)Araştırmamızda Hıristiyan inancını kökten etkileyen ve pek çok tartışmaları daberaberinde getiren aslû günah inancı ve bu inancın tarihsel gelişimi ortaya konulmayaçalışılmıştır.Çalışmamız, giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmuştur. Girişte, günah kavramı ve ilahidinlerde günah anlayışı ele alınmıştır. lahi dinlerden Yahudilik ve slam'da günah anlayışınayer verdikten sonra Hıristiyanlıkta günah olgusu ve tezimizin konusu olan aslû günaha dairtemel bilgiler verilmiştir.Birinci bölümde, Hıristiyanlıkta mevcut olan aslû günah inancında, diğer din vekültürlerin etkilerine değindikten sonra Hıristiyanlıkta aslû günah inancının çıkış noktası olanAdem'in cennette yasak meyveyi yemesiyle işlediği ilk günah, sebep ve sonuçlarıyla birlikteincelenmiştir.kinci bölümde, aslû günah inancında sa'nın rolünü tespit etmek için sa'nın hayatı,çarmıha gerilişi, kimliği ve mesajına yer verilmiştir. Daha sonra aslû günahla ilgili ilk kezfarklı yorumlar getiren Pavlus'un ve aslû günahı sistemleştiren Augustin'in konuyla ilgiligörüşleri aktarılmıştır. Yine bu bölümde Hıristiyanların aslû günahtan kurtuluş yollarına yerverilmiştir.Sonuç bölümünde ise Hıristiyanlıkta aslû günah inancıyla ilgili genel birdeğerlendirme yapılmıştır.Danışmanı: Prof. Dr. Ahmet GÜÇSayfa Sayısı: 10697
Özet (Çeviri)
DEPARTMENT OF STUDY OF RELIGION AND PHILOSOPHYHISTORY OF RELIGIONS SCIENCE BRANCHCHRISTIANITY BELIEF ORIGINAL SINEmine ATAY (YILMAZ)(Master Thesis)In our study, it is tried to put forward the belief in original sin that has affectedChristianity deeply and brought about many debates, and the historical development of thebelief.The study, composed of three parts. In the introduction, the concept of sin and sin inthe divine religions are issued. Giving place to the understanding of sin in Judaism and Islam,basic information on the concept of sin in Christianity and on the doctrine of original sin, thesubject of our thesis, are given.In the first part, after mentioning the influences of the other religions and cultures onthe doctrine of original sin in Christianity, the first sin committed by Adam and Eva by eatingthe forbidden fruit, the reason of why the original sin came up was researched.In the second part, to assess the role of Jesus in the doctrine of original sin; life,identity and message of Jesus are told about. By the way, the view of Pavlus who firstlyissued different interpretations about the original sin and Augustin who systematized it istransferred. Then, the theories Christians produced to salvation from this sin are brought up.The conclusion part is finished by a short evaluation.Master Thesis, Advisor. Prof. Dr. Ahmet GÜÇPages: 106