Upanishadlar'ın Hint kutsal metinleri arasındaki yeri ve önemi
Hindu religious texts is place and importance of Upanishads
  1. Tez No: 249352
  2. Yazar: CEMİL KUTLUTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İSRA GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Hint kutsal metinleri oldukça geniştir. Bu zengin literatür içerisinde Upanishadlar'ın ayrı bir yeri ve önemi vardır. Çünkü Upanishadlar içerik bakımından dikkat çekicidir ve çeşitli bölümleri itibariyle önceki dini metinlerden farklı olarak yeni dini ve felsefi düşünceler içermektedir.Bu anlamda Hinduizm'in temel taşları olan, karma-tenasûh döngüsü ve kişinin bu döngüden hangi yollarla kurtulabileceği (moksha) gibi düşüncelerin teolojik temelleri ilk olarak Upanishad metinlerinde yer alır. Diğer taraftan Upanishadlar'ın sunmuş olduğu bir takım fikirler, Hint kültür ve felsefesini derinden etkilemiştir. Dolayısıyla Hint dini inanç, kültür ve felsefesinde böylesine etkili olan Upanishad metinlerinin incelenmesi ve temel konuları bakımından yaptığı etkinin dinler tarihi metotlarıyla ortaya konulması araştırma konumuzun temel noktasını oluşturmaktadır.Hint dini metinleri arasında özellikle Upanishadlar'a odaklanacağımız bu çalışmanın başlıca konusu, otoritesi bütün Hindularca kabul edilmiş olan Upanishadlar'ın Hint kutsal metinleri arasındaki yeri ve önemidir. Bu anlamda Upanishad metinlerinin içeriğine dayalı olarak yaptığımız değerlendirme ve analizler, bu metinlerin diğerleri arasındaki yeri, önemi ve Hint kültürüne etkilerini ortaya koymaktadır. Bu çerçevede Upanishadlar'ın temel konularını teşkil eden Tanrı (Atman-Brahman) tasavvuru, karma-tenasüh inancı, moksha (kurtuluş, en yüce mutluluk) anlayışı ve cnanam (bilgi), tapas (riyazet), yoga, yacna (kurban) gibi ritüeller, tezimizin temel araştırma konularını oluşturmaktadır.Ülkemizde Upanishad metinlerini kapsamlı olarak inceleyen herhangi bir çalışmanın bulunmaması bu alanda bizi araştırma yapmaya sevk etmiştir. Dinler Tarihi'nin araştırma yöntemleri ve perspektifiyle yapacağımız bu araştırma ile hem bu alanda yapılacak çalışmalara hem de Hinduizm'e ait inanç ve kültürlerin doğru bir şekilde anlaşılmasına katkı sağlayacağımızı umuyoruz.
Özet (Çeviri)
Hindu holy texts are quite wide. There is a separate place and importance of Upanishads inside this rich literature. Because, Upanishads are remarkable with respect to the content and contains new religious and philosophic thoughts as different from previous religious texts due to various sections.In this respect; theological bases of the thoughts such as karma-reincarnation cycle which is the keystone of Hinduism and rescue of a person from this circle through which ways (Moksha) take place firstly in Upanishad texts. In the other hand, some thoughts presented by Upanishads have affected Hindu culture and philosophy deeply. Thus review of Upanishad texts which has such effect on Hindu religious belief, culture and philosophy and exhibiting of effect due to basic subjects through methods of history of religions constitute basic point of our research subject.Essential subject of this subject that especially focus on Upanishads among Hindu religious texts is place and importance of Upanishads whose authority is accepted by all the Hindus among Hindu holy texts. In this aspect, evaluations and analyses that we made based on content of Upanishad texts exhibit place and importance of these texts among the others and affects onto Hindu culture. In this framework; God (Atman-Brahman) imagination constituting basic subjects of Upanishads, karma-reincarnation belief, moksha (liberation, the most almighty happiness) understanding and rituals such as cnanam (knowledge), tapas (abstemiousness), yoga, yacna (victim) constitutes basic research subjects of our thesis.Absence of any study examining Upanishad texts comprehensively in our country was oriented us to make this research in this field. We hope that we will ensure contribution to studies to be made in this field and proper understanding of belief and cultures belonging to Hinduism through this study that we will make through research methods and perspective of History of Religions.