İlköğretim öğrencilerinin okul şarkılarına yönelik görüşleri
Opinions of elementary school students on school songs
  1. Tez No: 249381
  2. Yazar: AHMET SÜLEYMAN BİLGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADIK YÖNDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada ilköğretim öğrencilerinin okul şarkılarına yönelik görüşleri, bu görüşler üzerinde etki sahibi olabilecek değişkenlerle ilişkilendirilerek incelenilmiştir. Değişkenler, öğrencilerin sınıfları ? cinsiyetleri; radyo, TV ve internet kullanım sıklıkları, okul şarkılarının konuları ? sözleri ile ilgili görüşleri ve öğretmenlerin, okul şarkılarının öğretimi ya da seslendirilmesi süreçlerinde herhangi bir materyalden yararlanma yararlanmama durumları olarak belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak beşli likert tipinde bir öğrenci anketi geliştirilmiştir. Elde edilen verilere göre öğrencilerin okul şarkılarında işlenilen konulara yönelik olumlu bir yargı içinde olmadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Benzer şekilde okul şarkılarının sözel yapılarına yönelik olarak ta öğrencilerin olumlu olmadıkları sonucu bulgulanmıştır. Öğrencilerin sınıf ve cinsiyet değişkenleri bazında okul şarkılarına olan bakış açılarında her hangi bir farklılık bulunmamıştır. Öğrencilerin, şarkı öğrenme/seslendirme süreçlerinde bir çalgının ya da işitsel unsur içeren cihazların eşliği olursa o şarkıya daha fazla ısınabilecekleri ancak öğretmenlerin büyük çoğunluğunun herhangi bir çalgıdan ya da materyalden yararlanmadıkları sonucu ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin nadiren radyo dinledikleri buna karşın her gün internet kullandıkları ve televizyon izledikleri bulgulanmıştır. Öğrencilerin okul şarkılarına yönelik olumsuz görüşlerinin, müzikal anlamda medya kanallarından yoğun biçimde beslenmeleriyle ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study was examined the opinions of elementary school students on school songs by relating them to variables which may have effect on opinions. Students? gender, ages; radio, TV and internet usage frequencies, opinions about topics ? lyrics of school songs and the conditions of teacher?s benefitting from a material during the song teaching/singing process were determined as variables. A five level likert type student questionnaire was designed to get data from students. The results of this study were indicated that the students had no positive opinions about the topics which employed in school songs. Similarly the results were reached that students had no positive opinions about the lyrical compositions in school songs. In the age and gender variables based analysis concerning the viewpoints, no significant differences was found. The conditions of teacher?s benefitting from a material during the teaching/singing processes were examined and it?s seen that benefitting from a material may effect students opinions in positive way, nevertheless a great deal of teachers play no instrument and use no material in these processes. The results were indicated that the students listened to the radio rarely, however, they connected to internet and watch television everyday. As a consequence a relationship was found between the students? negative opinions toward school songs and media usage frequencies.