Okul şarkılarının klasik gitar ile eşliklendirilmesine yönelik öğretmen görüşleri ve okul şarkıları için eşliklendirme örnekleri
Teacher views aimed at accompaniment of the school songs with classical guitar and examples accompaniment for school songs
- Tez No: 262022
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma ile, okul şarkılarının klasik gitar ile çeşitli şekillerde eşliklendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, ilköğretim okullarında öğrenim gören öğrencilerin müzik derslerinde okul şarkılarını kolay öğrenmelerinin, şarkıları söylemelerinin daha zevkli hale getirilmesinin, müzik dersinin öğretmen ve öğrenci açısından verimli geçmesinin sağlanması açısından önemlidir.Araştırmada betimsel araştırma yöntemi kullanılmış, elde edilen veriler işlenerek müzik öğretmenlerince en çok kullanılan beş okul şarkısı belirlenmiş ve eşliklendirme yöntemleri incelenerek bu konuda uzman görüşlerine başvurularak teknik ve armonik incelemelerin de katkısıyla şarkılara örnek eşliklendirmeler yapılmıştır. Bu eşiklendirmeler yapılırken ilk olarak okul şarkılarının armonik analizleri yapılmış, armonik analizlere uygun akor sesleri belirlenip doğru bağlanışlarla yazılarak bu akor yazılımları doğrultusunda çeşitli eşliklendirme modelleri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Within this study, accompaniment of the school songs by classical guitar in different ways is aimed. The study is important from the point of that it provides the students who are educated in primary schools to learn school songs easier in music lessons, their singing more enjoyable, and makes music lessons become more productive for both students and teachers.In this study, descriptive research method is used. By examining obtained data, five school songs which are mostly used by music teachers are determined, and sample accompaniment models are made for songs with the contributions of the harmonic and technical probe appealing expert opinion after examining their accompaniment methods. While making those accompaniments, firstly the harmonic analyses of the school songs are made, and then appropriate chord sounds are determined with correct bindings according to those analyses, and after those various accompaniment models are built up toward those chord composings.