Akit dışı sorumlulukta maddi zarar ve tazmini
Material injury and compensation in non-contractual liability
- Tez No: 249409
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE HAVUTÇU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 165
Özet
Hukuki anlamda sorumluluğun doğması için meydana gelen olay sonucunda bir zararın doğması gerekmektedir. Davranış her ne kadar kusurlu ve hukuka aykırı da olsa bir zarar meydana gelmediği takdirde davranışı yapan veya olaya sebebiyet veren kişinin sorumlu olması mümkün değildir. Bu nedenle çalışmamızda sorumluluk hukukumuzda büyük öneme sahip olan zarar kavramını ve tazminini inceleyeceğiz. İncelememizde Türk Borçlar Kanunu Tasarısının bu konuya ilişkin düzenlemelerine de yer verilecektir.Zarar kavramı Roma Hukukundan beri gelişme göstermektedir. Günümüzde de özellikle Alman Hukukunda maddi zarar kavramının kapsamını genişletmeye yönelik farklı fikirler öne sürülmüştür. Türk hukukunda da bu doğrultuda bazı görüşler belirtilmektedir. Bu nedenle hukukumuz bakımından maddi zarar kavramının kapsamını inceleme gerekliliği doğmuştur.Bu çerçevede çalışmamızın birinci bölümünde sorumluluk hukukunun amacı ve akit dışı sorumluluk hukukuna hâkim olan ilkeler incelendikten sonra zarar kavramına ilişkin doktrinde öne sürülen farklı görüşlere yer verilecektir.Çalışmamızın ikinci bölümünde ise maddi zarar kavramı ve hesaplanması eşyaya verilen zarar ve kişiye verilen zarar olmak üzere iki temel başlıkta incelenecektir.Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise kapsamını belirlediğimiz maddi zararın nasıl ve ne oranda tazmin edileceği hususu zararın tazmin şekilleri ve tazminattan indirim sebepleri bakımından incelenecektir.Sonuç kısmında ise çalışmamızda vardığımız sonuçlara ve görüşlerimize yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
In order to arise a legal liability, in the event happened there has to be an injury. Even if the comportment is very bad or illegal, if no harm is done, the individual, who had committed the comportment or caused this event, cannot be held liable. Therefore in our study we will analyse the concept of injury and the compensation which have very big importance in our liability law. In our analysis we will also mention the arrangements about the Draft of Turkish Law of Obligations.The concept of injury has been evolving since the Roman law. In our day, different ideas have been suggested to expand the extent of material injury concept especially in German law. In Turkish law some opinions are emphasized in the same direction, too. Therefore, there has been a necessity to analyse the extent of material injury concept in the view of our law.Within this outline, in the first chapter of our study, we will analyse the purpose of the liability law and the principles of non-contractual liability law, after that, we will mention about the different opinions in the jurisprudence.In the second chapter, we will analyse the extent of material injury and its calculation under two topics; injury to the person and injury to the goods.After defining the extent of material injury, in the third chapter, we will analyse, how and in which proportion to compensate the injury, ways of compensation and possible reasons of compensation reductions.In the conclusion, we will mention the results and our opinions we have concluded in our study.