Sivil havayolu ile yolcu taşımacılığından kaynaklanan hukukî sorumluluk
Legal liability arising from passenger transportation with civil airline
- Tez No: 377775
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 457
Özet
“Sivil Havayolu ile Yolcu Taşımacılığından Kaynaklanan Hukukî Sorumluluk”başlıklı bu doktora tez çalışması, ulusal ve uluslararası alanda havayolu ile yolcu ve bagaj taşımacılığı dolayısıyla kişilerin (âkitlerin) uğradıkları zararlar bakımından, hava taşıma işletmesinin (taşıyıcının) akdî sorumluluğu ile, sivil hava aracının işletilmesi dolayısıyla üçüncü kişilerin ve yolcuların uğradıkları zararlar karşısında sivil hava aracı işletenin akit dışı sorumluluğunu incelemeyi amaçlamaktadır. Dört bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde, sivil havayolu taşımacılığı kavramına genel bir yaklaşımda bulunularak, kavramın içeriği, süjeleri, araçları, tarihsel gelişimi ve günümüzdeki durumu incelenecek, sivil havayolu taşımacılığına uygulanacak ulusal ve uluslararası mevzuat genel hatlarıyla irdelenmiştir.“Sivil Havayolu ile Yolcu Taşımacılığından Kaynaklanan Akdî Sorumluluk”başlıklı ikinci bölümde, sivil havayolu taşımacılığı faaliyeti dolayısıyla zarar gören karşı âkit (yolcu) karşısında, sivil havayolu ile yolcu / bagaj taşımacılığı faaliyetini yürüten süjenin, sözleşmeden kaynaklanan hukukî sorumluluğu inceleme konusu yapılmıştır. Üçüncü bölümün konusu ise, sivil hava aracının sebep olduğu zararlardan kaynaklanan akit dışı sorumluluktur. Bu bağlamda öncelikle, sorumluluk süjesiyle aralarında herhangi bir akdî ilişki bulunmamakla birlikte, hava aracının işletilmesi dolayısıyla zarara uğrayan üçüncü kişilerin başvurabileceği hukukî çarelere ve bunların özelliklerine değinilmiştir. Çalışmanın dördüncü ve son bölümünde, ilk üç bölümde maddî hukuk büyüteciyle incelenecek olan tüm bu sorumluluk hallerinin usulî yönleri,“Yargılama Usulü”başlığı altında aktarılacak, hukukî sorumluluğu konu edinen dâvanın, muhtelif sorumluluk sebepleri ve hukukî dayanaklar karşısında aldığı şekiller, taraflarındaki değişiklikler, mahkemelerin yetkisini düzenleyen ulusal ve uluslararası düzenlemeler ile usule ilişkin sürelere bu bölümde yer verilmiştir. Sonuç kısmında ise, sivil havayolu ile yolcu / bagaj taşımacılığından kaynaklanan hukukî sorumluluğa ilişkin ulusal ve uluslararası düzenlemeler, ideal hukuk doğrultusunda değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This doctoral dissertation called“Legal Liability arising from Passenger Transportation with Civil Airline”is intend to explain contractual liability of air carrier via passenger / luggage transportation and also tort liability of aircraft operator via damages caused by aircraft to third parties about domestic and outline flights. The thesis totally comprise of four chapters. In the first chapter, the concept, contents, subjects, instruments, historical development process and actual structure of civil aviation was studied. In the second chapter called“Contractual Liability arising from Passenger Transportation with Civil Airline”, the legal liability of contactual carrier via passenger and luggage damages were examined. The issue of the third chapter is tort liability of aircraft operator via damages caused by aircraft to third parties and also the legal procedure which injured party have recourse to. In the last chapter,“parties”,“causes for litigation”and“authorized court”of action for compensation concerned about passenger / luggage transportation and aircraft operation were studied in the title:“Trial Proceedings”. In the conclusion, all of the national and international legal arragements about passenger transportation with civil airline were confront with ideal law.