Lösemili hastalara uygulanan kemoterapinin pürin metabolik yolunda görev alan bazı enzimler üzerine etkisinin incelenmesi
- Tez No: 24941
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL YURTARSLANI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu çalışmada 25 kişilik kontrol grubu ile toplam 40 lösemili hastanın (21 AML, 6 ALL, 7 KML-BK ve 6 KML) periferik mononükleer lökositlerinde ADA ve 5'-NT aktiviteleri ölçülmüştür. ADA aktivitesinin tayini için Guisti'nin tarif ettiği yöntem, 5'-NT için Campbell in metodu kullanılmıştır. Kontrol grubunda ADA aktivitesi için ortalama normal değerler 0.06 ± 0.04 nmol/dk/mg protein ve 5'-NT için 0.27 ±0.10 }jmol/dk/mg protein olarak bulunmuştur. Lösemili hastalardan kan numuneleri hem tedaviden önce ve hemde remisyona girdikten sonra alınarak uygulanan tedavi sonucunda enzim aktivitelerinde nasıl bir değişme olduğu tesbit edilmeye çalışılmıştır. 21 AML li hastadan 9 u ve 7 KML-BK li hastadan 3 ü tedaviye cevap vermemiş ve remisyona giremeden ölmüş olduğundan bunlar ayrı birer grup olarak incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda remisyona girmeyen KML-BK hariç diğer bütün gruplarda tedaviden önce ADA aktivitesinin kontrol grubuna yüksek (KML-BK da ise düşük), 5'-NT aktivitesinin ise bütün gruplarda (KML-BK hariç) kontrol grubuna göre düşük olduğu tesbit edilmiştir. Remisyona giren hastalarda ADA aktiviteleri hemen hemen kontrol grubundaki seviyelere inmiş, 5'-NT de hafif yükselme olmakla birlikte, kontrola göre seviyeler dü^ük olarak kalmıştır. Bu bulgular tedavinin takibinde ADA nın iyi bir marker olabileceğini, 5'-NT nin ise tek başına bir anlamı taşımadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
68 7. SUMMARY In this study, ADA and 5'-NT activities of peripheral mononuclear leucocytes from 40 patients with leukemia (21 AML, 6 ALL, 7 CML-BC and 6 CML) and from 25 control subjects were measured. ADA activity was made as described by Guisti and 5'-NT as described by campbell. ADA activity was 0.06 ± 0.04 [.imol/dk/mg protein and 5'-NT activity was 0.27 ±0.10 [xmol/dk/mg in control group We tried to establish enzymatic changes by taking blood samples before and after chemotheraphy and aimed to determine the effect of chemotheraphy on the enzyme activities. Since 9 of 21 patients with AML and 3 of 7 patients with CML-BC did not respond to chemotheraphy and died, these patients were evaluated as a separate group. In all patient groups except CML-BC, which did not give response to theraphy, ADA activities were found higher and 5'-NT activities were found lower than control group before theraphy. After remission, ADA activities decreased to the control levels. Although we found incerases 5'-NT activities after remission, values were still lower than control volues. From these results we propose that ADA may be a good marker for the following of time-course of therapy but 5'-NT is not a good one in this respect.