Arap dili ve belağatı açısından Kur'ân'da sözcüklerin çoğul halleri
From the perspective of arab language and eloquence, the plural words in the Holy Qur?an
  1. Tez No: 249423
  2. Yazar: ABDURRAHMAN GÜNEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ CÜNEYT EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
?Arap Dili ve Belağatı açısından Kur'ân'da Sözcüklerin Çoğul Halleri? adlı bu çalışmamızda Arapça dil kurallarından olan ?çoğullar? (cemî) incelenerek konu etraflıca ele alındı.İlk dönemden itibaren günümüze kadar yazılan Arap Dili eserleri, ulaşabildiğimiz ölçüde gözden geçirildi. Nahiv ve sarfla ilgili eserlerde çoğular örnekleriyle tespit edildi.Çoğullarla ilgili her konu etraflıca ele alındıktan sonra, Kur'ân-ı Kerîm'deki aynı kökten gelen fakat farklı çoğul kalıplarıyla kullanılan kelimeler tespit edildi. Bu işlem yapılırken başta Kur'ân-ı Kerîm, Elfâzu'l-Kur'ân, Karîbü'l-Kur'ân ve tefsirler gibi eserlere müracaat edildi.Bu çalışma, giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır.Girişte; Arap dil çalışmaları ile ilgili özet bilgiler verildi.Birinci bölümde; Arap dilindeki çoğullar incelenerek konu ile ilgili yeteri kadar örnekler verildi.İkinci bölümde; Konumuzla ilgili Kur'ân-ı Kerîm'de tespit ettiğimiz kelimelerden bazı örnekler verildi. Bu kelimelerin farklı kullanımlarının hikmetleri ulaşabildiğimiz kadarıyla Kur'ân ilimlerine dair yazılan eserlerden istişhâd edilerek ortaya konmaya çalışıldı.Sonuçta ise; bu çalışmadan elde edilen sonuçlar anlatıldı.
Özet (Çeviri)
?From the perspective of Arab languge and eloquence, the plural words in the Holy Qur?an? is the title of our thesis; and, the plurals, which is one of the rules of Arabic grammer, were examined by me in the project.As much as I reached the sources, I had revised the books which have been written since the first period. The plurals with their examples in Arabic grammer books, Sarf and Nahv, were determined.After each subject related to the plurals were analyzed, the vocabulary that were derived from same roots but in different forms, were determined. While I was researching, the Holy Qur?an, Elfazu?l Qur?an, Qaribu?l Qur?an and some commenteries on the Qur?an were the main reference books of my study.This study includes introduction, two sections, and conclusion.In the introduction, some brief information about Arab language studies were given.In the first section, enough examples were given by examing the plurals in the Arabic. In addition to this, some complementary information about the plurals were mentioned in the same section.In the second section, some examples from the words that were related to my subject in the Qur?an were given. İ refered the books of Qur?anic studies to comrehend the main reason of different usage of these words.In the conclusion, the results of the study were told.