Acil servis hizmetlerinin simülasyonu: Karşıyaka Devlet Hastanesi uygulaması
Simulation of emergency department services: Karşiyaka State Hospital implementation
  1. Tez No: 249446
  2. Yazar: MEHMET YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHAP TECİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez çalışmasında; bir devlet hastanesi acil servisinin işleyişini iyileştirmek amacıyla karar destek aracı olarak simülasyon ve optimizasyon teknikleri kullanılmıştır. Sınırlı personel sayısı ile hastaların acil serviste kalma sürelerini en aza indirmek ve hasta akışını maksimize etmek amacıyla gerekli sayıdaki doktor, hemşire ve yatak sayılarını tespit etmek için simülasyon ve optimizasyon teknikleri kombine edilmiştir. Bu karar destek araçlarının kullanılmasında ki en önemli amaç çeşitli sayıdaki personel ve malzeme istihdamının acil servis hizmetlerindeki etkinliğinin etkilerini değerlendirebilmektir. Deneysel sonuçlar göstermiştir ki, mevcut hastane kaynaklarını kullanarak elde edilen optimize edilmiş simülasyon modeli hastaların hastanede geçirdikleri ortalama süreyi %28,27 kısaltmıştır.
Özet (Çeviri)
This study integrates simulation with optimization to design a decision support tool for the operation of an emergency department unit at a governmental hospital. Presented a methodology that uses system simulation combined with optimization to determine the optimal number of doctors, beds and nurses required to maximize patient throughput and to reduce patient time in the system subject to personnel staffing restrictions. The major objective of this decision supporting tool is to evaluate the impact of various staffing levels on service efficiency. Experimental results show that by using current hospital resources, the optimization simulation model generates optimal staffing and bed allocation that would allow an average of 28,27% reduction in patients? waiting time.