Türkiye lojistik sektoründe bilgi sistemlerinin rolüne iliskin bir analiz
An analysis about using information systems on logistics sector in Turkey
- Tez No: 249479
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ GOKSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Dünya ticaretinde ve bilgi teknolojilerinde gerçekleşen değişimler, ulusal ve uluslar arası yaşanan rekabetin hızlı artışı daha birçok sektör üzerinde olduğu gibi lojistik sektörü üzerinde de değişime zorlayıcı bir etki yapmıştır. Geçmişte nakliyecilik, taşımacılık olarak algılanan lojistik faaliyetlerinin kapsamı oldukça hızlı bir şekilde genişlemiş, lojistik faaliyetleri sipariş alımından mal teslimine, hammaddelerin akışı, depolanması ve işlenmesine, gümrük ve transit geçiş evraklarının hazırlanmasına kadar oldukça geniş bir yelpazeye ulaşmıştır.Artan rekabet ve değişen ticaret eğilimlerinin yanı sıra özellikle bilgi sektöründeki çok hızlı gelişim lojistik anlayışının değişimini ve sektörde elde edilen başarılı gelişimleri sağlamıştır. Bilgi paylaşımının hızlanması, kolaylaşması ve güvenilirliliğinin artışı lojistik firmalarında zamanın etkin kullanımı, maliyetlerde tasarruf, etkin yönetim şekilleri gibi birçok olumlu etkiyi de beraberinde getirmiştir. Teknolojik gelişmelerin de etkisiyle kullanımı günden güne artan bilgi sistemleri daha birçok sektörde olduğu gibi lojistik sektöründe de büyük faydalar ve kolaylıklar sağlamaktadır.Bu çalışma da öncelikle lojistik kavramı, kapsamı ve lojistik sektörü konuları incelenecek, ardından lojistik sektöründe bilgi sistemlerinin kullanımı ele alınacak ve son olarak vaka sonuçları ele alınarak Bilgi Sistemleri'nin lojistik sektöründeki rolü araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Changes coming true in World Trade and information Technologies, increase of the national and international competition, have made a compulsive influence on changing of the logistics sector like many other sectors. Range of logistics activities, which were simply perceived as transport business or carrying business in the past, has extended quite fast; logistics activities have reached a very wide area containing ordering and delivery of merchandise, flow, storage and procession of raw materials, preparation of customs and transition documents etc.Besides increasing competition and changing trade movements, especially very fast improvement in the informatics sector has provided the change in the logistics intelligence and the successful improvements which one acquired in the sector. Speedup,ease and increase of reliability in the information sharing, has brought many positive effects along with, like, effective usage of time in logistics firms, saving in costs, effective management forms etc. Also Information Systems, whose usage increases day by day, with the effects of technological improvement, is a system that?s very useful and ease-providing ,when used, in logistics sector like many other sectors.In this study, logistics concept, comprehension of it and logistics sector subjects will be examined primarily, afterwords information systems will be handled, and finally the role of Information System on logistics sector will be examined by considering the cases results.