Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde kurumsal yönetişim anlayışı ve Antakya organize sanayi bölgesi uygulaması
Corporate governance in small and medium-sized enterprises and an application in Antakya industry area
- Tez No: 249478
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN KUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Global ekonomilerin vazgeçilmez aktörleri olan işletmelerin, sürekli değişim ve gelişimin yaşandığı piyasalarda rekabet edebilmeleri, üstünlük sağlayabilmeleri ve başarısızlığa neden olan sorunların tespiti konusunda ele alınması gereken en önemli konuların başında işletmelerin kurum ya da kurumsal yapıları gelmektedir.World Com, Parmalat ve Enron gibi yaşanan şirket skandalları sonucunda, kurumsal şirket yapılarına ve neticesinde kurumsal yönetişim modellerine daha fazla önem verilmiş ve bu konuda ilke ve kurallar yaygınlaşmıştır. Şirketlerin yönetim tarzlarında değişikliğe gitmesini sağlayan ve ``Kurumsal Yönetişim'' olarak adlandırılan bu yönetim anlayışının, ülkelerin kendilerine kültürel, yasal ve finansal yapılar altında yer bulduğu bir kavram olduğu söylenebilir.Özellikle, çoğu ülkede dinamik yapılar olarak da adlandırılan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler ( KOBİ ), ekonomik canlanma, yapısal değişim, istihdam yaratma ve teknolojik gelişmelere uyum konusundaki rolleri nedeniyle ülke ekonomileri için vazgeçilmez unsurlardır. Küresel rekabet ortamında KOBİ'lerin ayakta kalabilmelerini sağlamak ve rekabet gücünü arttırmak için yönetim ve organizasyon becerilerinin iyileştirilmesinin önemi her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle, yönetsel ve örgütsel alandaki sorunların ve nedenlerinin tespitine yönelik daha fazla araştırmaya gereksinim duyulmaktadır.Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada da, Antakya Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren KOBİ'lerde uygulanan yönetim tarzlarının ne derecede kurumsal bir kimlik kazandığı belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amacın gerçekleştirilmesinde hem kaynak taraması yapılarak verilere ulaşılmış hem de anket çalışması ile alan araştırması yapılmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen bulgulara göre; A.O.S.B' deki KOBİ'lerin yönetim anlayışı açısından kurumsallığa yatkın olmadıkları ve kurumsal bir yönetim anlayışının çoğu işletmede var olmadığı belirlenmiştir. Bunun yanı sıra uygulamaya katılan bu işletmelere ve diğer KOBİ niteliğindeki işletmelere yönetim tarzlarını revize etmeleri konusunda bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The corporation or institutional structure of companies head the list of the most important issues which should be dealt with in terms of identification of the problems causing failure and providing competition and priority of the companies which are indispensable actors of the global economies in the markets those bear continuous changes and developments.As a result of the company scandals in the past such as WorldCom, Parlamat and Enron, it has been attached more importance to the institutional company structures and accordingly to the corporate governance models and the principles and policies in this respect have become widespread. This kind of management perception that provides diversification in the method of management of the companies and named as ?corporate governance? may be regarded as taking place under the cultural, legal and financial structures of the countries.Especially in many countries, small and medium sized companies, which are also named as dynamic structures, are indispensable elements of the economy of the countries with their roles such as providing economic revival, structural change, job creation and its consistency with the technological developments. In the global competitive atmosphere, importance of improvement of the management and organization skills in order to provide the survival of the small and medium sized companies and to grow their competitive power has been gaining ground day by day. For that reason, making more research on the managerial and organizational problems and their reasons is required as necessary.In this study, prepared as master thesis, it has been aimed to determine the extent to which the method of management carried out in the small and medium sized companies in the industrial area of Antakya acquire corporate identity. During the study, both data has been collected by searching literature and the field survey has been realized by conducting a poll. According to the findings of the application, it has been determined that the small and medium sized companies in the industrial area of Antakya aren?t predisposed to being institutional concerning their management perception and that a certain corporate governance perception doesn?t exist in most of the companies. Besides, there have been made some suggestions to the companies having taken place in the application and to the other ones regarded as small and medium sized companies about revising their method of management.