Abdullah b. Mes'ûd ve hukukî kişiliği
Abdallah b. Mas?ûd as a scholar of Islamic Law
  1. Tez No: 249483
  2. Yazar: AYŞE ELMALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Abdullah b. Mes'ûd ilk Müslümanlardan olup, Müslüman olduktan sonra hayatını Peygamber'e hizmet etmeye, gece-gündüz onunla beraber bulunmaya çalışmış bir sahabidir. İlmi yeteneği Peygamber tarafından da tespit ve takdir edilmiş bu sahabinin İslam hukukunun oluşum sürecinde çok büyük katkıları olmuştur.Bu düşünceden hareketle yaptığımız çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde Peygamber ve Sahabe dönemlerinde fıkhın durumunu ve kaynaklarını ele aldık.Birinci bölümde, İbn Mes'ûd'un hayatını inceledik. Bu bağlamda onun yetişme süreci, gerek Peygamber dönemi, gerekse dört halife döneminde üstlendiği resmi görevleri ve halifelerle ilişkileri üzerinde durduk.İkinci ve son bölümde ise İbn Mes'ûd'un hüküm verirken izlediği metodu tesbit edip, bu metodun pratikteki uygulamaları olan, verdiği hükümleri sistematik olarak sunduk.
Özet (Çeviri)
Abdallah b. Mas?ud is a Companion of the Prophet (Sahâbî) who was among the earliest Muslims. After embracing Islam he commited his life to the service of the Prophet and tried to spend time with him day and night. His scholarly genius and his contributions to the development of Islamic Law were acknowledged by the Prophet himself.This work is composed of an introduction and of two parts.The introduction deals with the different usages of the term of Fiqh in the language of the Prophet and his Companions.The first chapter discusses the biography of Ibn Mas?ûd. In this context, I searched his educational background, the offical responsibilities he undertook throughout the day of the Prophet and Rightly Guided Caliphs.The second chapter discusses the method adopted by Ibn Mas?ûd in Law while giving his verdicts and his practical judgements in the sprit of his method in Islamic Law.