Cumhuriyet Döneminde askeri müdahaleler
The military coups in the era of Republic
- Tez No: 249562
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EYİCİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
29 Ekim 1923' de kurulan Türkiye Cumhuriyeti demokratik bir ülkedir. Türkiye cumhuriyetinde demokrasi hızlı bir gelişim göstermektedir. Cumhuriyet döneminde demokrasinin kesintiye uğradığı zamanlar oldu. Bu dönemler cumhuriyet tarihinde, askeri müdahale dönemleri olarak anıldı. 27 Mayıs 1960, 12 Mart 1971 ve 12 Eylül 1980'de askeri müdahaleler demokrasiyi ve sivil yönetimi olumsuz yönde etkiledi. 27 Mayıs 1961 ve 12 Eylül 1980 de askerler idareyi tamamen ele alarak meclisi kapattılar. 12 Mart 1971 de ise askerler meclisi kapatmayarak kısmi bir müdahalede bulundular. Askeri yönetimler kısa zaman da yerini sivil yönetimlere bıraktı. Bu dönemler cumhuriyet tarihi içinde dikkatle incelenmesi gereken dönemler olarak ilgimizi çekti. Bu dönemler eldeki kaynaklar ışığında kapsamlı olarak incelendi. 27 Mayıstan sonra 1924 anayasasının yerine 1961 anayasası getirildi. 1961 anayasası öğrenci ve işçi gruplarını Türkiye de siyasi hayata kattı. 12 Mart 1971 de 1961 anayasasının bazı maddeleri değiştirildi. 12 Eylül 1980'de 1961 anayasası tamamen kaldırılarak yerine 1982 anayasası getirildi. Bu süreçlerin her anında asker etkin konumdaydı. Askeri müdahalelerin siyasi, sosyal ve ekonomik sebepleri üzerinde duruldu. Müdahale dönemleri sebep ve sonuçları ile ele alınarak objektif bir şekilde incelendi.
Özet (Çeviri)
The republic of Turkey which was established in 1923 on October 23. The democracy shows a rapid devolopment in Turkey. During the republican era of democracy was interrupted several times.These periods was known as military intervensions.All military coups in 1960 on May 27,in 1971 on March 12 and in 1980 on September 12 has impacted negatively to democracy and civilian rule. In March 12, 1971 Soldiers didn?t close the council then intervene partial.Soon military coups left the authorities to the civilian rule. And also these periods should be reviewed carefully in front of us. These periods in the light of the resources has been viewed as comprehensive. After the 1924 constitution, the constitution of 1961 instead of May 27 was introduced. 1961 constitution and labor groups of students into political life was in Turkey. Some provisions of the March 12, 1971 changed the constitution in 1961. Instead of completely eliminating the constitution September 12, 1980 1961 constitution was brought in 1982. Military intervention in political, social and economic reasons was emphasized. All those constituions have military effect. Today the constituion of 1982 is stil in force. Think that all military coups should be reviewed objectivly reasons anconsequences.