Düzlem elemanlı kabuk taşıyıcı sistemlerin bilgisayar yardımı ile analizi
- Tez No: 24958
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
-VII- ÖZ Tempan duvara oturtulmuş, enine yönde mütemadi olabilen fakat boyuna yönde mütemadi olmayan katlanmış düzlem plak sistemlerinin statik yükler altında analizi ele alınmıştır. Elemanter ve Kesin Teoriyi kullanarak plak elemanının eğilme ve düzlem içi davranışına ait matris katsayıları çıkartılmıştır. Bu iki yöntem için iki adet bilgisayar programı hazırlanmıştır (ORD, ELS). Formülasyon rijitlik matrisi yöntemine dayanmaktadır. Pratikte karşılaşılan çeşitli örnekler bu programlarla çözülerek teorik ve deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıstır.
Özet (Çeviri)
-VIII- ABSTRACT Behavior of prismatic folded plate structures under statical loading is studied. Mutual ends are supported by rigit diaghragms. The system may be continuously supported along transverse direction. Element (plate) stiffness matrices and fixed-end forces for the in plane and bending behavior are derived by the application of both the elementary approach and the elasticity theory. Two computer programms coded in TURBO BASIC are developed based on both elementary and elasticity theories. Formulation employs the siffness matrix method. Several examples available in the literature are solved by the computer programs presented in this study and their validity are demonstrated with respect to theorytical and experimental results.