Seralarda sulamanın zaman saatleri ile otomatik kontrolu ve farklı su düzeyi uygulamasının biber bitkisinin gelişmesine etkisi
- Tez No: 24959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAFİ BAYTORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
45 ÖZET“ Seralarda Sulamanın Zaman Saatleri de Otomatik Kontrolü ve Farklı Su Miktarlarının Biber Bitkisinin Gelişimine Etkisi üzerine Bir Araştırma”. Seralarda sulamanın zaman saatleri ile otomatik kontrolü ve farklı su miktarlarının biber bitkisinin gelişimine etkisini araştırmak amacıyla, Ç.ti. Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Deneme Alanında bulunan araştırma serasında 1990-1991 yıllarında olmak üzere iki yıl süren bir araştırma yapılmıştır. Çalışmada üç farklı su düzeyi her sulamada 2 mm, 4 mm ve 6 mm verilecek şekilde belirlenmiş ve bu 3 konu 4 yinelemeli olarak tesadüf parselleri deneme desenine göre uygulanmıştır. Konulara verilen su miktarları damla sulama sisteminde vanalara takılan ve bütün bir yıl boyunca programlanan zaman saatleri ile kontrol edilmiştir. Sera içi iklim özellikleri bitki isteklerine göre otomatik olarak düzenlenmiş ve sera içi sıcaklığı gündüz/gece=20/10 derecede sabit tutulmuştur. Araştırma sonunda, biberde zaman saatleri ile kontrol edilerek verilen su miktarları ile bitki gelişimi arasında belirgin bir ilişki elde edilmiştir. Yaprak alanı-su ilişkisinde bitkilere verilen su miktarı arttıkça yaprak alanı da, artmıştır. Bitkilerin genç dönemlerinde farklı su miktarları ile oluşturulan yaprak alan gelişimi arasında farklılık elde edilmemiştir. Ancak dikimden itibaren 76. günden sonra yaprak alan gelişimi artan su düzeyine bağlı olarak artış göstermiştir. Bu günlerde asimilasyonun bir kısmı meyve oluşumu için kullanılmış ve az su verilen konularda su miktarı yetersiz kaldığı için yaprak alan gelişiminde çok su verilen konuya göre azalmalar meydana gelmiştir.46 Bitkilere verilen su düzeyinin artmasıyla biyolojik ağırlık ve kuru madde miktarı da artmıştır. Biyolojik ağırlık ve kuru madde miktarlarında konular arasındaki farklılaşma yaprak alanında olduğu gibi 76. günden sonra başlamıştır. Artan su düzeyi ile gövde, yaprak ve meyvedeki biyolojik ağırlık ve kuru madde birikiminin artmasına karşılık, kökte azalma olmuştur. Çok su verilen konuda kökler derine inmeyip yüzlek geliştiği için kök kuru ağırlığının toprak üstü kuru ağırlığına oranı az su verilen konuda daha fazla olmuştur. Yaprak gelişim katsayısı, bitkinin ilk gelişim döneminde topraktan başka depolama organları olmadığı için sabit bir değişim göstermiştir. 41. günden itibaren (çiçek oluşumu) bitkinin generatif gelişimi başladığında yaprak ağırlığı azaldığı için yaprak gelişim katsayısı da azalmıştır. Tüm yetişme peryodu için farklı su düzeylerinde bitkinin biyolojik ağırlığı ile yaprak alanı ilişkisini temsil eden matematiksel model belirlenmiştir. Bu model yardımıyla kamerayla ölçülen yaprak alanı için biyolojik ağırlık ya da tahmin edilen biyolojik ağırlık için yaprak alanını bulmak mümkün olacaktır. Net asimilasyon değerlerinin az su verilen konularda azaldığı görülmüştür. Net asimilasyonun zamana bağlı değişimi grafik üzerinde incelendiğinde, araştırmanın başlarında az su verilen konuda net asimilasyonun daha yüksek olduğu görülmüştür. Farklı su düzeyleriyle verim arasında istatistiksel açıdan önemli bir fark olmamakla birlikte artan su düzeyine karşılık verimde de artış olmuştur. Farklı su düzeylerinin meyve kalitesine etkisi olmayıp her üç konuda da 1. kalite pazarlanabilir ürün al imiş tır.47 Tansiyometre değerleri özellikle az su verilen konuda oldukça yükselmiş diğer konularda genelde 10-15 cb arasında değişmiştir. Topraktaki tansiyon değerleri ve bitkinin fizyolojik gelişim değerlerine göre zaman saatleri ile yapılacak sulama kontrolünde her sulama için gün aşırı olarak ilk çiçeklenme dönemine kadar 2 mm, meyve bağlanmasına kadar 4 mm, hasat sonuna kadar 6 mm su verilmesi önerilebilir. Farklı su düzeylerinin bitki fizyolojisine etkisini belirlemek amacıyla yapılan istatistiksel analizler sonucu fizyolojik büyümeyle ilgili matematiksel modeller geliştirilmiştir. Bu modeller yardımıyla verimi ve bitki gelişimini tahmin etmek mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
48 SUMMARY“A research on automatic control of irrigation with time switch clock and effects of amount of different irrigation on growing of pepper plant in greenhouses”. In order to investigate the automatic control of irrigation with time switch clock and effects of amount of different irrigation on growing of pepper plant in greenhouses, a two-year study was conducted in 1990-1991 in research field at the Department of Agricultural Structures and Irrigation at the Agricultural Faculty in Ç.U. In the study, three different water levels were designed as 2 mm, 4mm and 6mm irrigation water for each irrigation and these three treatments were tested in randomized plot designed with four replications. Amount of irrigation water that given to treatments were controlled with time switch clock that were put on to the valves in drip irrigation system and could programme all through the year. Climatic conditions in greenhouses were designed automaticly according to the necessities of plants and the temperature in greenhouses was stationary as day time/nigth=20/10 °C. At the end of the research, a definite correlation was obtained between plant growing and amounts of the irrigation water that controlled with the time switch clock in pepper. In correlation between leaf area and irrigation water, when amount of giving irrigation water to the plant increased, leaf area also increased. In the first growing period of plants, a difference was not been obtained between amount of irrigation water and the growing leaf area but after planting in 76 days the growing leaf area was increased49 depending on the irrigation water increased. In these days, a part of assimilation has been used for forming fruit and in the treatment given less water there has been decrease of leaf area according because of the amount of water was inadeguate according to more amount of water. Fresh weight and dry" matter have also increased according to increased amount of giving water to the plants. The dif frence between treatments for fresh weight and dry matter have started 76 days after planting as the leaf area. Whereas there has been increase of the fresh weight and dry matter in the stem, fruit and leaf area, decrease in the root area. Because the roots are grown close to the soil surface in the treatment given more water, the rate of the root dry matter is more than the root dry matter of soil surface. Coefficient of growing leaf has showed a fixed change in the first growing period of plant for not being any elements of assimilation appart from leaf. Generative growing of plant was started after 41 days after planting and leaf weight has decreased and so coefficient of growing leaf has also decreased. The models that represented correlations between fresh weight and leaf area of the plants for all growing periods in different water levels has obtained. Leaf area will be obtainable for the area recorded by a camera and fresh weight or the estimated fresh weight with the help for this models. The values of net assimilation has decreased for the treatment given less water. When the change of net assimilation examined according to the time on the graphic, at beginning of research net assimilation has been obtained more for the treatment given less water.50 In spite of not being a significant difference between the amount of different irrigation water and yield statistically, yield has also increased as the amount of water increased. Different amount of irrigation water did not effect the quality of the fruit, and in every 3 treatments there has been 1 st. guality products can be market. Values of tansiometer has rather increased especially for the treatment given less water, it has generally changed between 10-15 cb for the another treatments. According to the values of tansion and plant growing irrigation programme was proposed to give 2 mm irrigation water until the first flowering, 4mm until forming fruit, 6 mm until the end of the harvest. Statistical analysis has been made for determining the effect of the amount of different water on the plant physiology as a result of this the models related physiological growing has been developed. The field and plant growing will be estimated depending on the time with the help of this models.