Türkiye'de sekülerleşme perspektifinden dini pratiklerdeki değişmeler (DIB Din Şurası kararları örneği)
Changes in religious practices within the perspective of secularization in Turkey (The case of Din Şurası decisions of DIB)
  1. Tez No: 249601
  2. Yazar: SEBİHA KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ EZBER BODUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sekülerleşme-din ilişkisi birçok yönüyle sosyal bilimlerde tartışılan konular arasında yer almıştır. Hızlı bir değişimin yaşandığı dünya ölçeğinde din-dünya ilişkisini inceleyen sekülerleşme teorisi tartışılmaya da devam edeceğe benziyor. Türkiye'de din sosyolojisi alanında, özellikle modernleşmenin- çağdaşlaşmanın hedef alındığı bir dönemde böyle bir konuyu araştırma ihtiyacı içerisine girilmiştir. Dinin toplumsal öneminin azalacağına dair bir teoriyi içeren bu tez, anti tezlerini de üretmiştir. Böyle bir durum karşısında dinin toplumsal düzeyde alacağı konum merak konusudur. Seküler bir toplum olma yolunda ilerleyen Türk toplumu dinin de toplumsal meşruiyetini göz ardı etmemesi bakımından dinle sekülerlik yan yana durabilmektedir. Dinin sosyal gerçekliğini düşündüğümüz de böyle melez bir durum karşısında toplumun dini algılamalarında da değişimin olabileceği ortadır. Türkiye'de toplumu dini konularda aydınlatma görevini üstlenen Diyanet İşleri Başkanlığı da dinin modernleşen Türk toplumun yeni ihtiyaçlarına cevap verme adına bir takım faaliyetlerde bulunmuştur. Diyanet'in, toplumun din hizmetlerini geliştirme ve dinin güncel meselelere çözümler üretmek amacıyla belli aralıklarla Din Şuraları adı altında istişare toplantıları düzenlediği bilinmektedir. Bu toplantıların sosyolojik değerlendirilmesi, dini değişimin sistematik bir düzeyde incelenmesi açısından önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The relationship between religion and secularization takes part in controversial subjects in social sciences with its many sides. The theory of secularization, which examines the relationship between religion and the world in the measurement of the earth in which is a rapid change seems like to continue. In Turkey especially in a time that modernity is in favor, such a subject is needed to be searched. This thesis that includes a theory in which the social significance of religion will decrease has produced its anti-thesis as well. It is wondered of course what a position in social level religion will take against such a state. Religion and secularization can stay together in secularly-growing Turkish society with respect of social validity of religion as well. It is obvious that a change will happen in religious perception of the society against such a cross bred situation when we think about the social reality of religion. Department of Religious Affairs to enlighten the society in religious matters has some goings on so that religion can meet the new needs of the society. It is known that Department of Religious Affairs has organised advisory meetings under the name of `Din Şuraları? periodically in order to improve the religious services of the society and that religon can produce solutions to the daily matters. The sociological evaluation of these meetings will lead that the religious change will be examined on a systematic stage.