Sekülerleşme tartışmaları sürecinde Türkiye'de dindarlaşma sürecine bir dair değerlendirme
An assessment of the seculari̇zati̇on debate i̇n the process of increasing religiousness i̇n Turkey
- Tez No: 607652
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYHAN DELİBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tez konusu olarak sekülerleşme tartışmaları sürecinde Türkiye'de dindarlaşma süreci seçilmiştir. Son yirmi otuz yıllık süreçte tüm dünyada dindarlaşmanın arttığına dair yoğun tartışmalar sürüp gitmektedir. Bu tartışmaların 1990'lı yılların ortalarından itibaren ülkemizde de fazlasıyla yaşandığına tanıklık etmiş bulunuyoruz. Bu çalışmada Cumhuriyet Türkiye'sinin, Osmanlı'dan devraldığı aydınlanmacı, modernleşmeci, seküler, lâik toplum kurgusunun geldiği toplumsal durumu görmek amaçlanmıştır. 1980'lerden itibaren kapitalizmin en son uygulaması olan neoliberal politikalar Türkiye'de de uygulanmaya başlanmıştır. Buna bağlı gelişen kırdan kente göçün artması, gecekondulaşma, köksüzleşme, geleneksel dayanışma ağlarının çöküşüyle ortaya çıkan boşluğun modern kurumlarca karşılanmasındaki eksiklikler hem özel hem de kamusal alanda dine yönelimi artmıştır. Dünyada yükselişe geçen dine dönüş-dine başvuru- ile birlikte ülkemiz özelinde dinin toplumsal görünürlüğünün ve etkilerinin araştırılarak ortaya çıkarılması bu tezin temel amacını oluşturmaktadır. Araştırma stratejisi olarak araştırma problemimizin yapısına en uygun olan nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Nitel araştırmanın alt çalışma gruplarından“betimsel araştırma”tekniğine uygun toplamda 27 görüşmeci ile yüz yüze görüşme gerçekleştirilmiştir. Aydın örnekleminde bizim temel araştırma yöntemimiz olarak belirlenmiştir. Sahada elde edilen verilerin tekrar etmeye başladığında görüşmeler sonlandırılmıştır. Mevcut literatür, bilimsel çalışmalar ve çeşitli dokümanlar da analizlerimizde kullanılmıştır. Sekülerleşme tartışmaları ekseninde Türkiye'de görülen dindarlaşmanın arkasındaki nedenler tartışılarak, Türkiye'deki dindarlaşma gerçeğinin dünya genelindeki dindarlaşma vi süreciyle bağıntısını anlamak ve Türkiye'de yaşanan toplumsal değişimin dindarlaşmasekülerleşme tartışmaları bağlamında anlamaya çalışılmıştır. Bulgularımız araştırmamızın başlangıcında ortaya konulan gözlemlerimiz ve sayıltılarımızı büyük oranda doğrular niteliktedir. Buna göre tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de dindarlaşmanın arttığı, dine yöneliminin olduğu görülüyor, ancak, 'görünürlüğü' artmış olan bu dindarlaşmanın muhtevası hususunda aynı şeyi söylemek pek mümkün görünmemektedir. Yani görünürde artan dindarlaşmanın nitelik anlamda İslam'a uygunluğu tartışma konusudur. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Din, Dindarlaşma, Dini Kimlik, Laiklik, Modernleşme, Muhafazakârlık, Sekülerleşme.
Özet (Çeviri)
As a research topic for this MA thesis we have chosen the topic of `an assessment of the secularization debate in the process of growing religiosity in Turkey. There has been intense debate over the last two decades of increasing religiousness around the world. We have witnessed that these debates have taken place in our country since the mid-1990s. In this study, we want to find out the social structural changes, happened in the last two decades, in relation with the Enlightenment, modernization, secularization and laicity in which Turkish Republic took over from the Ottoman Empire. The implementation of neoliberal economic policies by the decisions of 24 January (1980) has resulted in wide results not only in the economic field but also in the social, political and cultural fields as well. Due to factors such as the increase in rural to urban migration, slum, rootlessness, and the failure of the modern institutions to fill the gap caused by the collapse of the traditional solidarity networks, the tendency towards religion has increased in both private and public spheres. The foremost aim of this thesis is to investigate the social visibility and effects of religion in our country, together with the application to religion / rise to the rising religion in the world. The qualitative research method was used as the research strategy which is most suitable for the structure of our research problem. Face-to-face interviews were conducted with a total of 27 interviewers who were eligible for "descriptive research technique. Aydin was chosen as our main research cite. The interviews were terminated when the data obtained in the field started to repeat. Existing literature, scientific studies and various documents are also used in our analysis. The sociological reasons behind the process of increasing religiousness, conservatism and real nature of this debates have been discussed. At the same time, we have viii investigated the relationships between the increasing religiousness in Turkey and in the world. Also, the relationship between social change and increased piety experienced onsecularization debate in Turkey it was examined in the light of qualitative data. Our findings confirm our observations and assumptions at the beginning of our research to a great extent. According to that, it seems religious piety have been increasing in Turkey as well as all over the world, however, it does not seem possible to say the same about the content of this piety, whose 'visibility' has increased. In other words, the appropriateness of the apparently increasing religiosity to Islam is a matter of debate. KEY WORDS: Religion, Piety, Religious Identity, Secularism, Modernization, Conservatism, Secularization