Eskişehir bölgesi içme ve kullanma sularında tüp sulandırım ve membran filtre yöntemleri ile koliform bakteri aranması
- Tez No: 24962
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AKŞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Çalışmamız, Aralık 1991 ile Mart 1992 tarihleri arasında Eskişehir'in bir kısım içme ve kullanma sularının bakteriyolojik kalitesini araştırmak, ayrıca sularda koliform bakteri aramada kullanılan standart iki yöntemi (Tüp Sulandırım Yöntemi ve Membran Filtre Yöntemi) karşılaştırmak amacı ile yapıldı. Bu iki yöntemin yanısıra 1 mi suda canlı bakteri sayısını veren Toal Germ Sayımına bakıldı. Toplam 150 su örneğinin çalışıldığı araştırmada, 50 adet şebeke suyunun hiçbirinde üreme saptanmadı, total germ sayıları içilebilir sınırlar içinde bulundu. 93 adet tulumba suyunun 56'smda (%60) koliform bakteri üredi. Total germ sayımı ile birlikte toplam 63 (%67) örneğin içilemez ve kullanılamaz sınırlarda olduğu saptandı. Bir artezyen suyunda koliform bakteri üredi. Arıtma tesisinin değişik kademelerinden aldığımız 4 adet su örneğinin dezenfeksiyon işlemi tamamlanmamış olan 2 'sinde üreme oldu. Şehir şebekesine verilen son kademe suyun mikrobiyolojik olarak içilebilir ve kullanılabilir özelliklerde olduğu saptandı. Koliform bakteri aramada kullandığımız iki yöntem arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunamadı. Ancak Tüp Sulandırım Yönteminin, Membran Filtre Yönteminden daha fazla sayıda koliform bakteri ürettiği gözlendi. Sonuç olarak Eskişehir Şebeke sularının mikrobiyolojik açıdan güvenilir olduğu, kenar bölgelerde kullanılan tulumba sularının ise sağlığı tehdit edici özellikte olduğu saptandı. Koliform bakteri aramada kullanılan Tüp Sulandırım Yöntemi ile Membran Filtre Yönteminin birlikte uygulanmasının daha yararlı sonuç verebileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed between December 1991 and March 1992, in order to investigate the bacteriological quality of some drinking and usage water in Eskişehir and compare two standard coliform bacteria investigating methods (Multiple Tube Method and Membrane Filter Method). Besides these two methods plate count to find viable bacteria in 1 ml of water was observed. Of 150 water specimen that was investigated, no growth was found in 50 network water and plate count was between drinkable limits. Of 93 pump water; in 56 (60%) specimen coliform bacteria were grown. With the plate count; a total of 63 (67%) specimen was found unsuitable for drinking and usage. Coliform bacteria were grown in one artesian well water. Of 4 water specimen that was taken from different steps of purifing system and disinfecting procedure was completed; in 2 specimen growth was calculated. The last step water of city network was found suitable for usage and drinking. Between two methods that was used for detecting coliform bacteria there was no statistical difference but multiple tube method was more effective in growing coliform bacteria than membrane filter method. As a result; network water of Eskişehir was found microbiologically safe, but pump water was life threatining. It's decided that; in detecting the coliform bacteria if multiple tube method and membrane filter method are used together, this will give more usefull results.