Aladağ (Bolu) Başalan ve Alabarda bölgelerindeki sık sarıçam meşcerelerinin toprak özellikleri üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 24964
  2. Yazar: OKTAY DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. DOĞAN KANTARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
- 57 - ÖZET Aladağ Orman İşletmesinin Başalan ve Alabarda Bölgelerinde andezit anakayasmdan oluşmuş topraklar üstünde yetişmiş sarıçam meşcerelerinde silvikültürel bakım (aralama) işlemleri çok geç (ileri yaşlarda) yapılmıştır. Aralama işleminin geç kalması bu sarıçam (Pinus sylvestris) meşcerelerindeki ağaçların çok sık yetişmesine ve ince çap gelişmelerine sebeb olmuştur. Bu sarıçam meşcerelerinden Başalan' daki Aladağ Orman İş letmesinin sarıçam kuşağında (optimum kuşakta) yer almaktadır. Alabarda Bölgesindeki sarıçam meşceresi işe sarıçam-karaçam geçiş kuşağında yer almaktadır. Her iki kuşaktaki sarıçamların boylanmaları farklıdır. Yükselti-iklim kuşaklarının ve geç kalmış silvikültürel aralama işlemlerinin sarıçam ağaçlarının büyümeleri üzerinde yapılacak olan değerlendirmelerin sağlıklı olabilmesi için toprak özelliklerinin bilinmesi gereklidir. Bu amaca yönelik temel bilgileri sağlamak için Başalan ve Alabarda bölgelerindeki sarıçam meşcerelerinde ölü örtü ve toprak özellikleri incelenmiştir. Ölü örtü ve toprak analizlerinde şu sonuçlar elde edilmiştir : (1) Ölü örtü çürüntülü mul tipindedir. (2) Ölü örtü kalınlıkları her iki bölgede de aynıdır. (3) Ölü örtünün birim alandaki miktarı, kül miktarı, tüm azot (N ) miktarı Başalan Bölgesinde daha fazladır. Buna karşılık orga nik madde miktarı daha düşüktür. (4) Topraklar süzek olup, durgun su horizonu yoktur. (5) Başalan Bölgesinin topraklarında kil, organik madde, tüm azot değerleri Alabarda Bölgesindeki topraklardakinden daha yüksek bulunmuştur. (6) Aynı bölgede alınan örnek alanlar arasında toprak özellikleri bakımından bir fark bulunamamıştır. (7) İki bölge arasında toprak özellikleri farkına yükselti-iklim kuşaklarının sebeb olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
- 58 - SUMMARY The selective logging procedure in the Pinus sylvestris forests that have grown over the soil formed from the andezit base rock in the Alabarda and Başalan provinces of Bolu Aladağ Region, has been delayed. This delay has resulted in a very thick growth, as well as the small diameter of the trees. These forests in Başalan and Alabarda are at the optimum and transitionary zones, respectively. The height of the trees are different when these zones are compjöjfed to each other. To understand the effects of altitude-climate zones and the delayed selective logging procedure on Pinus sylvestris forests, the soil and litter characteris tics of the area have been studied. The results of the study are as follows : (1) The litter is of the duff mull type. (2) The litter thickness is the same in both areas. (3) The amount of litter per square meter; the clay content, total Nitrogen content are high where as the organic material content is low in the Başalan region, (4) The soil allows free water passage through and that is it has no still water zone. (5) The clay, organic material, total nitrogen values of the Ba şalan region are higher then the values of the Alabarda re gion. (6) No difference in soil characteristics have been noted in different samples from the same area. (7) It has been concluded that the individual differences in soil characteristics have been caused by the altitude-climate zone differences of the two areas.