Kuzey Marmara Denizi'nde Chamelea gallina L. 1758'nin biyometrisis ve avcılığı
  1. Tez No: 24965
  2. Yazar: MUSTAFA CEBECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK K. ORAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Omurgasız deniş ürünlerinden olan ve avcılığına altı yıl önce başlanan beyaz kum midyelerinden Chamelea gailina stoklarının korunması açısından Marmara Denizi 'nin Kuzey ve Büney Kumbağ bölgelerinde ve Selimpasa'da biyometri ve avlanma çalışmaları yapılmıştır. Kumbağ bölgesi araştırma bölgesi alarak seçilmiştir. Çalışmalar Kasım 1989 dan Mayıs 1991 e kadar sürmüştür. I Toplanan veriler değerlendirilerek ülkemizde yapılan beyaz kum midyesi C. gallina avcılığının yasal düzenlemeler ve bilimsel ölçüler içerisinde yapılıp yapılmadığı tespit edilmeye çalışılmış olup, yürürlükte olan avlanma yasağı sürelerinin yeteriliğide tartışılmıştır. ülkemizde yapılan avcılık ile diğer ülkelerde yapılan avcılıklar karşılaştırılmıştır. Avrupa pazarlarında çok aranılan ve ülkemizin döviz girdisine katkısı olan C. gallina L. bireylerinin avlanma sonucunda etkilendiği, aşın avlanmadan dolayı büyümeye -fırsat bulamadığı ve dolayısıyla avlanma boyunun küçüldüğü saptanmıştır. C. gallina stoklarının korunması, avlanmada kullanılan araç - gereçlerin geliştirilmesi, standartlığın sağlanması, avcılığın en verimli şekilde yapılması, avlanma yasağı süresinin uzatılması ve bazı bölgelerin belli bir süre avcılığa kapatılması gerektiğini ortaya koyan sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Investigations on the biometrie and on the catch of the Chamelea gallina L. i 758 were carried between November 1989 and May 1991 in the northern parts of the sea of Marmara in Northerm and Southern Kumbağ and in Selimpasa. The collected data have been evaluated. The sufficiency of the existing restrictions of the catch-periods and the regulatory measures are discussed. Due to overfishing, the catch-length of the Striped Venus, which is a esteemed export product in the European markets decreased. According to the obtained scientific results, recommendations on how to maintain the standardisation and recommendations on the restriction of the catching areas and of catching periods are made. The cathing technologies are also discussed.