Türkiye'nin enerji sorunu için alternatif çözüm önerileri ve rüzgar enerjisinin önemi
Alternative solutions for energy issue of Turkey and importance of wind energy
  1. Tez No: 249653
  2. Yazar: MEHMET ALİ GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT BAŞKAN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Enerji ekonomik ve sürdürülebilir büyümenin can damarıdır. Ülkelerin ekonomik ve sosyal gelişimlerinin önemli girdisi olan enerjinin güvenilir, temiz ve ucuz yollardan temin edilmesi ve enerji talebine göre enerji arzını da sürdürülebilir şekilde devamını sağlamak güncel sorunlarımız arasındadır. Uzun yıllar boyunca yapısal sorunlar nedeniyle enerji sıkıntısı yaşayan ülkemiz enerji ihtiyacını petrol, doğalgaz ve kömür gibi birincil yakıtlardan sağlamıştır. Fosil yakıtların gelecekte tükeneceği korkusu ve çevresel etkileri alternatif kaynaklar daha önemli kılmıştır. Hızla gelişen teknoloji, rüzgâr enerjisinden yararlanmada fırsatlar meydana getirmiştir. Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan rüzgâr enerjisi Türkiye'nin enerji sorunu için en ideal ve en pratik çözümdür. Bu çalışmada enerji sorununa dair alternatif çözüm önerileri üretmek için Türk enerji sektörünün durumu incelenmiştir. Kullanılan veriler Türkiye Elektrik İletim AŞ. ve Türkiye İstatistik Kurumu resmi internet sitelerinden elde edilerek tablolaştırılmıştır. Fayda-maliyet analizi için gerekli olan güncel fiyatlar Avrupa Rüzgâr Enerjisi Birliği'nin Mayıs 2009' da yayımlanan ?Rüzgâr Enerjisi Ekonomisi? adlı raporundan alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is a vital force of economic and suistanable development. Providing clean, cheap and secure energy that is input to economic and social growth for countries, today?s as well as meeting the energy supply with energy demand in a suistainable way is the main energy issues that are considered in recent years. For long time, Turkey that has been lived crisis because of structural issues, providing its energy need by using oil, natural gas and coal which are primer sources. Danger of exhausting fossil fuels sources and its enviromental impacts makes renewable energy more significiant. Rapidly developing technology creates opportinities about utilizing from wind energy. Wind energy that is from renewable sources are suistanable, practice and ideal solution for energy issues of Turkey. In this study, the posistion of Turkish energy sector is investigated to produce alternative solutions for energy problem. The data used in this survey Turkish Electricity Transmission Company and Turkish Statistical Institute. Current price that we need for Cost-Benefit Analysys, is taken from ?The Economics of Wind Energy Report? prepared by European Wind Energy Association in May 2009.