İzmit kentiçi ulaşımında yaşanılan sorunlar için tasarlanan yönetsel bilgi sistemi
For the problems of transporttation within İzmit city border proposed management information systems
- Tez No: 62150
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLÜFER ÇELİKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Ülkemizde bugün şehirlerde ulaşım ve trafik sorunu her geçen gün zorlaşan bir sorun olarak öne geçmiştir. Büyük şehirlerde gözlenen hızlı nüfus ve taşıt sayısı artışı yanında plansız yerleşmelerin, alt yapı, işletme, yönetim ve denetimde köklü radikal çözümler yerine uygulanması, kolay yüzeysel önlemlerin tercih edilmeleri, bu sonucu getirmektedir. Bu araştırmada ;ulaştırma kavramından yola çıkılarak, Türkiye de var olan ulaşım sisteminin, alt sistemi durumundaki İzmit kentsel alanda ulaştırma sisteminin yapısı incelenmiş, sorunlar belirlenmiş, bu sorunlara çözüm yöntemleri sunulmaktadır. Sorunun sadece bir trafik kargaşası olmadığı, ulaştırmanın başlı basma büyük bir amaç olduğu vurgulanmaktadır. Ulaştırmaya genel bir bakış açısıyla yaklaşılmış, ulaştırma ile ilgili kavramlar Birinci Bölümde açıklanmıştır. İkinci Bölümde ise Türkiye'nin kentsel ulaşım politikası, mevcut durum ve sorunlar üzerinde durulmuştur. Ulaştırmanın planlama, yönetim, işletme, denetim, enerji ve çevre üzerindeki etkileri gibi çeşitli yönleri ele alınmış, önemi ortaya konulmuştur. Üçüncü Bölümde de İzmit kentiçi yolcu taşımacılığı incelenerek, kentsel ulaştırma politikası araştırılmıştır. İzmit kentsel alanının ulaştırma ile ilgili sorunları ve ayrıntılı olarak çözüm önerileri ise Dördüncü Bölümde anlatılmıştır. Araştırma boyunca yapılan incelemeler ve değerlendirmeler Beşinci Bölüm Sonuç ve Öneriler kısmında özetlenmiş ve alternatif üç çözüm önerisi sunulmuştur. Yapılan araştırma boyunca ulaştırma sisteminde çok başlı bir yapının mevcut olduğu, bu çok başlılıktan kaynaklanan mevcut bir politikayla planlama, işletme, çevre, eğitim, denetim gibi etkilerden uzaklaşıldığı görülmüştür. Bu yüzden ulaştırma sistemindeki sorunları çözmek için“ulaşım araçlar için değil insanlar içindir”politikasıyla konuya yaklaşılmış ve hız, emniyet, hizmet, çevre, gibi düzenleyici tedbirlerle yönetsel, yasal, teknik ve eğitsel alanda alternatif çözüm önerileri getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Transportation and traffic have become increasingly difficult problems to solve in our country, mainly in big cities. The fast growth of population and increasing number of vehicles observed in the big cities coupled with the lack of planned sett lemend and infrastrudes are the man reasons for these problems, in addition, insufficient administration, managent and enforcement are other contributing factors. In this research moving from the concept transportation the structure of transportation in îzmit, which is a sub system of transportation in Turkey has been studied, the problems have been identified and the solutions to these problems have been presented. It's been iventioned that the concept of transportation is a very big aim itself rather than being only a traffic jam. Transportation has been approached generally and the concept are descrihed in the first part. In the recond part the emphanis in given to Turkey; transportation has been inventioned.The effects of transportation on planning, management, operation, inspection, energy and environment have been considerial. İn the third part, yhe tarnsportation in İzmit and city transportation policy have been considered.The problem and, olstion of İzmit city transportaion have been considered in the forth part. All these studies and evalvation, have been summeried and three solution have been offered in the fifth part which is called result and proposals part. In the studies it's been identified taht the transportation system has more than one authoritien which lead to get a way from the effect of planning, operation environment training and inspection. For tis reason, to solve the problem in transportation system, the subject has been approached from the point approached“transportaion is not for vehicles but for people”and with some regulatory presented in manageriel legal, technical, educational bases. 11