İbn Rüşd'ün 'Bidayetü'l Müctehid' adlı eserinde Ahmed B- Hanbel'e ait görüşlerin tahkiki
The analyzes of views belong to Ahmed b- Hanbel at the ?Bidayetü?l Müctehid? work of Ibn Rushd
  1. Tez No: 249664
  2. Yazar: AYŞEGÜL YURDUSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Çalışmamızda İbn Rüşd'ün hilaf niteliğinde olan Bidayetü'l Müctehid Adlı eserinde Ahmed b. Hanbel'e ait görüşleri tahkik etmeye çalıştık. Yaptığımız çalışmanın neticesinde İbn Rüşd'ün Ahmed b. Hanbel'e ait görüşleri naklederken bazı hatalara düştüğünü tespit ettik. Tezimizde 869 görüş incelenmiş olup, 33 hatalı görüş tespit edilmiştir. Hatalı olan görüşler, I. Bölümde namaz, oruç, zekât, hac, sayd, akika, et'ime ve eşribe konularında; II.bölümde talâk, zıhâr, liân konularında; III. Bölümde buyû, icare, lukata ve ıtk konularında; IV. Bölümde ise zina ve akdiye konularındadır.Pek çok konuda bu kadar hatalı bir görüşün olması Bidayetü'l Müctehid'in temel, güvenilir kaynak olma vasfını ortadan kaldırmaktadır. Ancak her alimin görüşünü kendi kaynaklarından öğrenmenin gerekliliği âşikardır.
Özet (Çeviri)
We tried to make analyze the views belong to Ahmed b. Hanbel at the ?Bidayetü?l Müctehid? work of Ibn Rushd. At the end of our study, we determined that Ibn Rushd made some faults while narrating the views of Ahmed b. Hanbel.869 views have been analyzed in our thesis and 33 fault views have been determined. The dispersion of fault views as follows: salaah, fast, zakat (obligatory alms), hajj, hunting, akika (sacrifice due to child), food and drinks subjects at the 1st Chapter; divorce, damn subjects at the 2nd Chapter; magic, leasing, foundling, led out subjects at the 3rd Chapter; adultery, and agreement subjects at the 4th Chapter.Including so much fault views in various subjects removes to being base, trust source of ?Bidayetül Müctehid? . However it is definite that view of each scholar should be learned from own work of mentioned scholar.