اختيارات القاضي العمراني في باب النكاح من تعليقاته على كتاب بداية المجتهد ونهاية المقتصد لابن رشد دراسة وصفية تحليلية في علم الفقه المقارن
Kadı el-Umrânî'nin İbn Rüşd'ün 'Bidayetü'l-müctehid ve nihayetü'l-muktasıd' adlı kitabına yaptığı yorumlardan evlilik bölümündeki seçimleri, tanımlayıcı, tümevarımsal ve analitik bir çalışma
- Tez No: 934093
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN SAİTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırma, genel olarak fakihlerin ve özellikle de Kadi el-Umerani'nin fıkhi tercih ve seçimlerinde kullanılan terminoloji ve metodolojiyi açıklamayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, fıkıh alimlerinin görüşleri ile Kadi el- Umerani'nin görüşleri, özellikle de“ El-Müctehid'in Başlangıcı ve İhtiyatlı Kişinin Sonu”adlı eserinde yer alan görüşleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Yemen'in en önemli çağdaş alimlerinden biri olan Kadi Muhammed bin İsmail el-Umerani'nin kişiliği, hocaları, bilimsel hayatı ve genel olarak fıkhi tercihleri, özellikle de nikah babı üzerindeki görüşleri, İbn Rüşd'ün“ El-Müctehid'in Başlangıcı ve İhtiyatlı Kişinin Sonu”eserine yaptığı yorumlarla birlikte incelenmiştir. Bu çalışma, Kadi el-Umerani'nin görüşlerini diğer fıkıh alimlerinin görüşleri ile karşılaştırarak, bu farklılıkların nedenlerini ve özelliklerini ortaya koymayı hedeflemektedir. Aynı zamanda bu çalışma, nikah kavramı, geçerliliğinin şartları, velininnitelikleri, şahitliğin etkileri, nikahın yerleri ve Kadi el-Umerani'ye göreharam sayılan evlilikler gibi konularıda ele almaktadır ve araştırmadakisorunlara cevaplar vermektedir. Bu araştırma, İbn Rüşd ve Kadi el-Umerani'nin hayatlarını açıklamak içinbetimleyici yöntemi kullanmakta, fıkhi tercihleri çıkarmak için tümevarımyöntemini kullanmakta ve Kadi el-Umerani'nin tercih ve yorumlarındakullandığı yöntemi ortaya çıkarmak için analiz ve çıkarım yönteminikullanmaktadır. Bu çalışma, Kadi el-Umerani'nin bilimsel değerini ortaya koyarak, onuntaklitçi veya bağnaz olmayan müctehid bir alim olduğunu, özellikle fıkıh, hadis ve tarih alanlarında geniş bir bilgiye sahip olduğunu ve şer'ihükümleri çağdaş koşullara uygun hale getirerek birçok tarihsel ve gerçekçimeseleyi şer'i meselelerle birleştiren bir katkı sağladığını göstermiştir. Aynızamanda, öğrencilere ve alimlere fıkıh, tercih ve tercihlerde bulunma konusunda araştırma yapma becerisi kazandıran bir yöntemin temellerini, atmıştır.
Özet (Çeviri)
The choices of Judge Al-Omrani in the chapter on marriage from his comments on the book Bidayat al-Mujtahid wa Nihayat al-Muqtasid by Ibn Rushd A descriptive and analytical study in comparative jurisprudence Summary: This study aims to clarify the jurisprudential choices of jurists in general, and Judge Al-Omrani in particular, by clarifying the term and the methodfollowed in choosing the jurisprudential ruling and directing thisdisagreement; by collecting the sayings of the scholars of jurisprudencewith the sayings of Judge Al-Omrani, through the book Bidayat al-Mujtahid wa Nihayat al-Muqtasid. Judge Muhammad bin Ismail Al-Omranito, show the images of those choices and their manner. This study also aimed to clarify the concept of marriage, the reasons for its validity, the description of the guardian, the effect of testimony, the impediments to marriage, and the forbidden marriages according to Judge Al-Omrani, and the study answered the research problems. This research depends on the descriptive approach in the translation of Ibn Rushd and Judge Al-Omrani, and the use of the inductive approach in extracting the jurisprudential choices, and the method of analysis and deduction to reveal the approach of Judge Al-Omrani in his choices, and his comments on the book Bidayat Al-Mujtahid and Nihayat Al-Muqtasid by Ibn Rushd; This study concluded by highlighting the scientific value of Judge Al-Omrani, as it showed that he is a diligent scholar who is neither imitative nor fanatical, and the breadth of his knowledge, especially in jurisprudence, hadith and history, and his contribution to clarifying the legal rulings in a way that suits contemporary conditions by linking many historical and realistic issues to legal issues, with documentation and authentication of a method that establishes for the student of the scholar the ability to research jurisprudence, choices and problems.