Su sorunu bağlamında Ortadoğu bütünleşmesi
Middle East integration in the context of water conflict problem
  1. Tez No: 249674
  2. Yazar: MEHMET BAHADIRHAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇEMREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnsan hayatının en önemli yaşamsal kaynağı olan su her gün tükenmekte. Su üzerindeki en büyük anlaşmazlıklar ise Ortadoğu'da görülmekte.Su kaynaklarının yetersizliği, kaynaklar üzerinde hak iddia eden güçlerin fazlalığı, bölgenin çok kültürlü sosyal yapısı ve halen devam etmekte olan çatışma ortamı su sorununu her gün daha da önemli bir hale getirmekte. İşte bu noktada Bölgedeki ülkeler çatışma yerine uzlaşma ve paylaşmayı seçerek , suya olan ihtiyaçlarını giderebilir ve belki de bu sayede diğer sorunlarını aşmak içinde uygun bir tartışma zemini ve ortam oluşturabilirler. Bu da bölgedeki birçok sorunu aşmak için büyük bir fırsat olabilir. Türkiye tam da bu noktada kilit bir rol üstlenebilir ve bölgede huzurun ve barışın sürdürülebilir olmasına katkı sağlayabilir. Su, bütünleşmenin tutkalı olabilir. Bu çalışmada suyun sorun olmak bir yana doğru kullanılması durumunda çözümün bir parçası olabileceği gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
We are running out of the most important vital source of human life. Fundemental conflicts about the water occur especially in the Middle East. Insufficient water sources, existence of plenty of regional powers having claim to these sources, multi-cultural social background of the region and the current skirmishes make the water problem more and more vital day by day. The countries located in the region can meet their needs concerning water sources and establish a negotiation platform to solve other problems by choosing to compromise instead of conflicting with each other. Therefore such a platform based on compromise could be a suitable oppurtunity. Turkey can play a key role and contribute to keep the peace sustainable in the region. The water could be the glue of the integration. In this study, it is aimed to show that the water can become the solution if it is managed properly instead of being a problem.