Suriyeli mülteci kadınların entegrasyonu: Başakşehir örneği
The integration of Syrian refugee women: The example of Başakşehiir
- Tez No: 712547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ULUÇ KÜÇÜKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Sosyolojisi ve Antropolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Arap Baharı 18 Aralık 2010 tarihinde Tunus'ta protestolar ile başlamış, domino etkisi göstererek hem Kuzey Afrika'ya hem de Orta Doğu'ya yayılmıştır. Mısır'da 30 yıllık diktatör Hüsnü Mübarek'in, Libya'da 42 yıllık diktatör Muammer Kaddafi'nin devrilmesiyle sonuçlanmıştır. Suriye'de ise yapılan protestolara ve halkın demokrasi taleplerine Beşar Esed yönetiminin şiddetli bir şekilde karşılık vermesi üzerine iç savaş başlamıştır. Suriye'de devam iç savaşta şu ana kadar yarım milyon kişi hayatını kaybetmiş, yaklaşık 3 buçuk milyonu Türkiye'de olmak üzere 13 milyondan fazla Suriyeli ülkelerini terk ederek mülteci durumuna düşmüştür. Mültecilik barınma, iş bulma, sağlık, eğitim, kültürel farklılıklar, dil, gelenek ve görenekler gibi birçok sorunu da beraberinde getirmiştir. Bu bağlamda ekonomik ve kültürel açıdan hem elit hem de varoş bir kesimi kapsaması nedeniyle Başakşehir ilçesi model olarak seçilmiştir. Çalışma kapsamında göç olgusu, göç çeşitleri ve göç politikaları açıklanmış, mültecilik olgusu ve mültecilik tarihi alt başlıkları ile araştırmanın teorik çerçevesi çizilmiştir. Araştırmanın hedefleri doğrultusunda 20 Suriyeli ve 14 yerli olmak üzere 34 kadın ile mülakatlar gerçekleştirilmiş ve Suriyeli mülteci kadınların sosyal uyum düzeyleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Arab Spring started with protests in Tunisia on December 18, 2010, and spread to North Africa and Middle East creating a domino effect. This spread resulted in the overthrow of the 30-year dictatorship of Hosni Mubarak in Egypt and the 40-year dictatorship of Muammar Gaddafi in Libya. Syria experienced a civil war due to Assad government's violent response to the protests and people's demand for democracy. In the ongoing civil war in Syria, half a million people died, and more than 13 million Syrians left their country, and they became refugees. Approximately 3.5 million Syrians are now living in Turkey as refugees. Accordingly, migration has brought about many problems such as housing, employment, health, education, cultural differences, language, and traditions. In this sense, this study focuses on Başakşehir district since the profile of Başakşehir residents includes people from both higher and lower classes in terms of economy and culture. In the scope of this study, the phenomenon of migration, the types of migration, and migration policies are explained. The theoretical framework of this research consists of the subfields of the refugee phenomenon and the history of refugees. In line with this research objectives, this research includes interviews conducted with 34 women, 20 Syrians and 14 locals and analyses the social cohesion levels of Syrian refugee women.