Ortaöğretim kurumlarında uygulanan resim derslerindeki üç boyutlu çalışmalar konusunun uygulama teknikleri, materyal çeşitliliği ve etkiliğinin öğretmen ve öğrenci görüşleri açısından incelenmesi
In art lesson curriculum, performed in high school establisments, the practice techniques, material varities and effectiveness of the three dimensional activities subject are examined in terms of teachers' and students' opinions
  1. Tez No: 249785
  2. Yazar: GAMZE AKINCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmada, ortaöğretim kurumları resim dersi programında yer alan, üç boyutluçalışmalar konusu; malzeme, uygulama ve teknikler açısından ele alınmış, konunun işlenişiesnasında kullanılan materyal ve tekniklere ilişkin eğilimler incelenmiştir.Araştırma, 2008?2009 eğitim öğretim yılı içerisinde Trabzon ili merkezinde seçilen 6ortaöğretim kurumunda yapılmıştır. Araştırma, Atatürk Lisesi, İmam Hatip Lisesi, GüzelSanatlar Anadolu Lisesi, Özel Ata Koleji, Yunus Emre Lisesi ve Cumhuriyet Lisesiöğrencisi olan toplam 605 öğrenci üzerinde ve bu okullarda görev yapmakta olan 9 resimöğretmeni üzerinde yürütülmüştür. Araştırma yöntemi olarak Betimleme Yöntemikullanılmıştır.Modern hayatın beraberinde getirmiş olduğu çok boyutlu düşünme ve uygulamalar,günümüzde yaşamın vazgeçilmez birer parçasını oluşturmaktadır. Bu yaşama adapteolabilmek açısından eğitimde üç boyutlu çalışmalar son derece önem taşımaktadır.Öğrencinin tek yönlü düşünce ve kavrayış sisteminden çok yönlü düşünce ve duyuşmodellerine adım atmasında, kullanılan materyallerin ve tekniklerin araştırılması,etkilerinin gözlenmesi ve sorunların saptanması, eğitimdeki amaçlara ulaşılmasında,çözümler aranmasında ve stratejiler belirlenmesinde son derece önem teşkil eder.Araştırma konuya ilişkin saptamaların yapılmasını ve eğilimlerin tespitini amaçlamaktadır.Araştırmada nitel ve nicel araştırma teknikleri kullanılmıştır. Nicel verilerin frekans (f)değerleri alınmış ve verilerin okullar bazındaki farklılıklarının belirlenmesine yönelikSPSS (Statistical Package For Social Science) programında Ki Kare Testi uygulanmıştır.Araştırmanın nitel yönünde ise, verilen cevaplar içerik analize tabi tutulmuştur.Araştırma sonucunda, resim dersi içerisinde üç boyutlu çalışmalar konusuna yönelikolarak yürütülen uygulamaların, teknik ve materyal açısından çeşitlilik arz etmediği,öğrencilerden konuya ilişkin sağlıklı dönütlerin alınamadığı ve öğretmenlerin teknikaçıdan yetersiz olduğu verilerine ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
In this research the topic of three dimensional activities in the art lesson curriculum thatis situated in the secondary institutions, was discussed in terms of materials, practices andtechniques, tendencies of materials and techniques which was used during the subjectprocess was investigated.The research was done in the six secondary institutions that was selected in theacademic year of 2008-2009 in center of Trabzon province. The research was carried outon 605 students who are students in Atatürk High School, İmam Hatip High School, FineArts Anatolian High School, Private Ata Collage, Yunus Emre High School andCumhuriyet High School and the nine art lesson teachers working in these high schools.Description Method was used as the research method.Today, multidimensional thinking and practices that having been brought by the via ofmodern life, constitute indispensable part of life. To adapt to this life, three dimensionalstudies in education are crucial. For students to step from one way thinking andcomprehension system to sophisticated thinking and comprehension models , searching forthe materials that is used and techniques, observing their effects and determining theproblems are very important to reach the aims, to find the solutions and to determine thestrategies in education. The research intend to determine about topic and to fix oftendencies.In the research, both qualitative and quantitative search techniques were used. Thefrequency (f) values that belongs to quantitative datas were taken and Chi-Square test wasperformed in SPSS programme (Statistical Package For Social Science) for determiningthe differences about the data in the schools. In qualitative part of the survey, givenanswers were processed by means of content analysis.In the end of the research, it was reached that the practices about three dimensionalstudies in art lesson did not provide varieties in terms of materials and techniques, was nottaken sufficient feedbacks from the students about the topic, and the teachers weredeficiency in the technique.