Yönetim kurulu yapısının işletmelerin finansal ve sosyal sorumluluk performansı üzerindeki etkisi
The effect of the board structure on financial and social responsibility performance of the companies
  1. Tez No: 249786
  2. Yazar: AYGÜN ÖZSALİH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADER TAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de 2007 yılında İMKB'de işlem gören büyük bir kısmı ?İmalat Sanayi Sektörü?'nde olmak üzere, geri kalan kısmı da ulaştırma, teknoloji, inşaat, elektrik, eğitim vb. alanlarda faaliyet gösteren işletmelerin yönetim kurulu yapısının hem işletmelerin finansal performans ve kurumsal sosyal sorumluluklarını etkileyip etkilemediğini hem de bu işletmelerin finansal performansları ve kurumsal sosyal sorumlulukları arasında da karşılıklı bir ilişkinin olup olmadığını tespit etmektir.Bu amaca yönelik olarak gerçekleştirilen çalışmada, söz konusu ilişkilerin var olup olmadığını tespit etmek amacıyla işletmelerin yönetim kurullarının yapısına ilişkin değişkenlerle, finansal ve kurumsal sosyal sorumluluklarına ilişkin değişkenler kullanılarak model çoklu doğrusal regresyon modeli kullanılarak test edilmiştir.Sonuç olarak, yönetim kurulu yapısı ve finansal performans boyutunda yönetim kurulu özellikleri olarak ele aldığımız unsurlardan olan yönetim kurulu büyüklüğü ve CEO ikiliği arttıkça yüksek sahiplik yoğunlaşmasında işletmelerin finansal performanslarının azaldığı, ayrıca iç yöneticilerin sayısı arttıkça da finansal performansın kısmen azaldığı, ancak işletmelerin toplam borç oranının arttığı görülmüştür. Bununla karşılık, işletmelerdeki bağımsız yöneticilerin sayısı ve denetim komitesinin bulunması ile finansal performans göstergeleri arasında herhangi bir ilişkinin bulunmadığı ortaya çıkmıştır.Yönetim kurulu yapısı ve kurumsal sosyal sorumluluk boyutunda ise yönetim kurulunda bağımsız yöneticilerin sayısı arttıkça yüksek sahiplik yoğunlaşmasında işletmelerin kurumsal sosyal sorumluluk performanslarının arttığı gözlenmiştir. Buna karşılık, diğer yönetim kurulu özellikleri olan yönetim kurulu büyüklüğü, iç yöneticilerin sayısı, CEO ikiliği ve kurumsal yönetim komitesinin bulunması ile kurumsal sosyal sorumluluk arasında ise bir ilişkinin olmadığı ortaya konulmuştur. Ancak, kurumsal yönetim komitesinin bulunmasının finansal performansı arttırdığı sonucu elde edilmiştir. Diğer taraftan, işletmelerin kurumsal sosyal sorumlulukları ile finansal performansları arasında herhangi bir ilişkinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is not only to determine whether the structure of the management board of the unfinancial and active companies most of which are in ?Production and Industrial Sector? , rest of which proceeds in transportation, technology, construction, electricity, education and likewise, and which proceeds in IMKB in Turkey has an effect on the corporate social responsibility, but also tries to find an answer to the question if there is a direct relationship between the financial performance and corporate social responsibility of these companies.In this study which is oriented to this aim, the model is tested by using multilinear regreation model by using the variables related to the structure of the management board and variables related to corporate social responsibility.As a result, dealt with as management board characteristics and on the dimension of management board characteristics, when the greatness of the management board and CEO duality increases financial perfomances of the corporations decreases on high possesive density. On the other hand, it emerged that there is no relationship between the number of the independent administrators on the business and the existence of the audit comittees and financial performance indicators.On the dimension of management board?s structure and corporate social responsibility, it is observed that when the number of independent administrators increases, corporate social responsibility performance of the companies increases on high concentrated ownersip. On the other hand, it is proved that, as other management board characteristics, there is no relationship between the greatness of the management board, the number of insider administrators, CEO duality and the existence of corporate governance committee and corporate social responsibility. However it is observed that the existence of corporate governance committee increases the financial performance. On the other hand, it is determined that there isn?t any relationship between the corporate social responsibility of the companies and financial performances