9. sınıf yeni tarih öğretim programı ile ilgili öğretmen görüşleri
Teachers' views on the new ninth history curriculum
  1. Tez No: 249794
  2. Yazar: DERYA CEYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİH AKTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Dünyadaki değişim ve gelişime ayak uydurabilen bireyler yetiştirmek amacıyla öğretim programları da ihtiyaçlar doğrultusunda yenilenmekte ve değişmektedir. Bu çalışma 2007 9. Sınıf Tarih Dersi Öğretim Programı'nın genel özellikleri, kazanımları, içeriği, öğrenme-öğretme süreci ve ölçme-değerlendirme süreci açısından öğretmen görüşlerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır.Araştırmada betimsel yöntem kullanılmıştır. Çalışma 2008?2009 eğitim-öğretim yılında Giresun İl merkezi ve ilçelerinde orta öğretim kurumlarında görev yapan 50 tarih öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda hazırlanan anket formu 50 tarih öğretmenine uygulanmıştır. Ayrıca yarı yapılandırılmış bir mülakat formu ile 10 tarih öğretmeniyle mülakat yapılmıştır.Araştırmada sonucunda elde edilen verilerin yüzde, frekans ve ortalama değerleri tablolar halinde gösterilerek analizleri yapılmıştır. Araştırmaya göre tarih öğretmenlerinin çoğunun 2007 Yılı 9. Sınıf Tarih Öğretim Programı'nı teorik olarak olumlu değerlendirdikleri fakat programla ilgili bir takım tereddütlerinin olduğu anlaşılmaktadır. Tarih öğretmenleri tarafından fiziki koşullar, ders süresinin yetersizliği ve hizmet içi eğitim seminerlerinin eksikliği programın uygulanması konusunda problem olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to raise individuals who adapt at development and prograss in the world, curriculums are continuously changing and being reneved in accordance with the needs of the society. This study aims to explore teachers? views in terms of general features, content, acquisition, teaching-learning process and measurement evaluation of ninth grades history curriculum of 2007.In this study descriptive research method has been used.The study was conducted in cooperation with fifty history teachers working at secondary schools in Giresun and districts in 2008-2009 academic year. A questionnaire prepared according to the research was applied to fifty history teachers. Moreover, ten history teachers were also interviewed with a semi-structured interview form.The percentage, frequency and avarage value of the data obtained as a result of the study were shown in charts and analysed. Acccording to the study, it has been understood that most of the history teachers assesed the Ninth Grades History Curriculum 2007 as positive in theory, yet expressed their uncertainty regarding the curriculum. Inadequate facilities at schools and insufficient time period of lessons along with lack of in service training are seen as obstacles in practising the curriculum.