Tarih derslerinin demokrasi eğitimindeki yeri: Öğretmen görüşleri
The role of history lessons in democracy education: The views of the theachers
  1. Tez No: 249793
  2. Yazar: CELAL MUTLUER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Demokrasi eğitimi, demokratik tutum ve davranışları benimseyen iyi vatandaşlar yetiştirmeyi esas almaktadır. Okullarda verilecek eğitimin demokrasiyi geliştirecek yönde olması gerekir. Bu çalışma, tarih öğretmenlerinin demokrasi ve demokrasi eğitimi hakkındaki görüş ve düşüncelerini belirlemek, tarih derslerinde demokrasi eğitimi ile ilgili ne tür etkinlikler yaptıklarını ve hangi problemlerle karşılaştıklarını ortaya koymak amacı ile yapılmıştır.Araştırmada betimsel yöntem kullanılmıştır. Çalışma, 2008- 2009 eğitim öğretim yılında Trabzon il merkezi ve ilçelerinde orta öğretim kurumlarında görev yapan 110 tarih öğretmeniyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda açık uçlu sorulardan oluşan bir anket formu geliştirilerek 90 tarih öğretmenine uygulanmıştır. Araştırma kapsamında ayrıca yarı yapılandırılmış bir mülakat formu geliştirilmiş ve 24 tarih öğretmeniyle mülakat yapılmıştır.Araştırmadan elde edilen verilerin frekans ve yüzdeleri tablolar halinde gösterilerek analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda tarih öğretmenlerinin çoğunluğunun demokrasi ve demokrasi eğitimi ile ilgili teorik bilgilere sahip olduğu ve demokrasi eğitimine karşı olumlu bir tutum içinde olduğu görülmüştür. Ayrıca tarih öğretmenleri, tarih derslerinin demokrasi eğitimine uygun olduğunu ve tarih derslerinde demokrasi ile ilgili bilgilerin öğrencilere kazandırılmaya çalıştı da araştırma verilerinden anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Democracy education is based on training beneficial citizens who adopt democratic attitude and behavior. It is necessary that the education which will be given at schools should be on the way of developing democracy. This study has been done in order to find out the point of view and opinions of history teachers about democracy and democracy education and to put forth what kind of activities they do about democracy education at history lessons and which problems they encounter.The scientific method has been used in the research. This study was carried out with 110 history teachers who work at high school education institutions in the center of Trabzon and its counties at 2008-2009 Academic Years. In the direction of this research?s aim, a questionnaire form which consisted of open-ended questions was built up and was applied to 90 history teachers. Besides, at the scope of the research a semi-structured interview form has been developed and 24 history teachers have been interviewed.The frequency and percentages of the data acquired in the research was analyzed by showing them in tables. At the end of the research the majority of history teachers have theoretical knowledge about democracy education and they have positive attitude towards democracy education. Besides, it is comprehended from the data gained from the research that history lessons are suitable for democracy education and students ara tried to gain knowledge about democracy.